Strona główna - artykuły archiwalne

Jubilatka
17 marca 2015 r., to dzień dzień urodzin mieszkanki Domu, Pani Benedykty Gruszkowskiej.
Zaproszenie
Dyrekcja oraz mieszkańcy Domu Pomocy Społecznej w Foluszu zapraszają wszystkich do udziału w corocznym Misterium Męki Pańskiej, które odbędzie się w dniu 27 marca 2015 roku.
Droga Krzyżowa rozpocznie się o godz. 10 30 na placu przed budynkiem Domu Pomocy Społecznej w Foluszu. Następnie wierni wraz z niosącym krzyż, oraz księdzem Biskupem, rozważając poszczególne stacje, przejdą wyznaczoną trasą do Kościoła Parafialnego p.w. Najświętszego Serca Jezusowego w Foluszu.
Stacje Drogi Krzyżowej będą inscenizowane przez mieszkańców Domu Pomocy Społecznej w Foluszu, a rozważania poprowadzą delegacje z zaproszonych placówek z województwa podkarpackiego i małopolskiego.

Posypmy głowy popiołem
Abyśmy z Chrystusem społem
Już raz odrodzeni powstali
I hymn Mu chwały śpiewali.

Bal karnawałowo- walentynkowy
Walentynki są świętem, które w Polsce zyskało popularność w latach 90-tych XX wieku. Obchodzone jest 14 lutego, tego dnia wyrażanie uczuć ma charakter wyjątkowy. Pomimo tego, że jest kojarzone głównie z zakochanymi, może dotyczyć także przyjaciół. Z obchodami tego święta wiąże się zwyczaj obdarowywania ukochanych osób upominkami, w szczególności kwiatami, słodyczami, pluszowymi maskotkami. Często odbywa się to anonimowo.

Światowy Dzień Chorego
Światowy Dzień Chorego został ustanowiony 13 maja 1992 roku przez papieża Jana Pawła II w liście skierowanym do kard. Florenzo Angeliniego przewodniczącego Papieskiej Rady ds. Duszpasterstwa Służby Zdrowia. Jan Paweł II w liście tym zaznaczył, że "ma on na celu uwrażliwienie ludu Bożego i - w konsekwencji - wielu katolickich instytucji działających na rzecz służby zdrowia oraz społeczności świeckiej na konieczność zapewnienia lepszej opieki chorym." Ten jeden dzień w roku jest okazją do modlitwy i refleksji dla tych, którzy cierpią na duszy i na ciele, w wielu kościołach sprawowane są nabożeństwa połączone ze zbiorowym sakramentem namaszczenia, które jest widzialnym znakiem niewidzialnej łaski.

Tak mało, a jest radość
Rehabilitacja społeczna obejmuje zarówno proces przygotowania osoby niepełnosprawnej do aktywnego życia, jak i kształtowanie warunków i postaw otoczenia tak, aby umożliwić jednostce pełną integrację środowiskową. Celem jej jest kształtowanie prawidłowych postaw środowiska i mieszkańca. Zająć się tym powinny wszystkie instytucje roztaczające opiekę nad chorymi psychicznie w tym domy pomocy społecznej. W swej działalności muszą one uwzględnić prawa i godność osobistą mieszańców i ich rodzin oraz chronić przed psychiatryczną etykietą.