Przejdź do treści
Znajdujesz się: Strona główna
imieniny: Grzegorza i Aleksandra
24 kwietnia 2024
Czcionka duża - powiększenie  Czcionka średnia - powiększenie  Czcionka standardowa  Widok standardowy  Widok dla słabowidzących 

Strona główna - artykuł archiwalny

Delegacja mieszkańców na Dożynkach Gminnych. - miniatura

Delegacja mieszkańców na Dożynkach Gminnych.

 

Jednym z najpiękniejszych, a na pewno największych świąt polskich rolników są dożynki. Są one symbolicznym zwieńczeniem całorocznej pracy, organizowane tradycyjnie po zakończeniu prac polowych, gdy wszystkie plony są już zebrane.

Ten prastary obyczaj, sięga czasów plemion słowiańskich. Już wtedy rolnicy w szczególny sposób pielęgnowali oraz dziękowali za płody ziemi i wszelką roślinność, która gwarantowała im pożywienie . W okresie rozwoju gospodarki folwarcznej w XVI wieku obrzędy dożynkowe przeniosły się do majątków ziemskich, a na przestrzeni lat wykształciła się ich forma, która znana jest obecnie. Dożynki w różnych częściach kraju były różnie nazywane: "obrzynki", "zarzynki" czy "wieniec", wszędzie jednak chodziło o jedno - wynagrodzenie dla żniwiarzy i służby za wytężoną pracę przy żniwach oraz podziękowanie za zebrane plony.                                                    

                                                                                                                

                                                                                     Źródło: Tradycje Dożynkowe w Polsce

 


    W niedziele 17 sierpnia mieszkańcy Domu uczestniczyli w uroczystościach dożynkowych gminy Dębowiec, które w tym roku odbyły się w miejscowosci Dzielec. Na koncelebrowanej Mszy św. dar ołtarza w postaci chleba złożyły wszystkie delegacja. Nasz dom w tym roku jako starościna i starosta reprezentowali Helena Lisowska i Krzysztof Ochałek. W paradzie, wśród licznych wieńców pięknie prezentował sie również nasz, który spotkał sie z wielkim uznaniem uczestników dożynek. Ponadto delegacja mieszkańców wzięła udział w części artystycznej, gdzie jako grupa folkowa ,,Foluszoki" wykonała kilka utworów na ludową nutkę. Występ bardzo podobał się publiczności, która nagrodziła zespół gromkimi brawami.

 

Tekst: P.S., zdj. DPS Folusz« powrót