Przejdź do treści
Znajdujesz się: Strona główna
imieniny: Zbigniewa i Grażyny
01 kwietnia 2023
Czcionka duża - powiększenie  Czcionka średnia - powiększenie  Czcionka standardowa  Widok standardowy  Widok dla słabowidzących 

Strona główna - artykuł archiwalny

GŁOSOWALI ! - miniatura

GŁOSOWALI !

 

 

Wybory to podstawowy mechanizm demokracji.

Podstawową metodą dokonywania wyborów jest głosowanie.


   
    W Polsce ustawa określająca sposób przeprowadzania konkretnych wyborów nazywana jest ordynacją wyborczą. Wybory do Parlamentu Europejskiego są jedynymi wyborami powszechnymi nieuregulowanymi w Konstytucji, a jedynie poprzez ustawę która kieruje się czteroma naczelnymi zasadami: wolność wyboru, powszechność, bezpośredniość, tajność głosowania. Prawa wyborcze przysługują wszystkim obywatelom Polski, a także obywatelom innych państw członkowskich stale zamieszkujących w Polsce, których ujęto w stałym rejestrze, a także osobom, które ukończyły 18 rok życia oraz nie zostały wyrokiem sądu pozbawione praw.

Mieszkańcy Domu Pomocy Społecznej w Foluszu licznie przystapili do głosowania w dniu 25 maja 2014 r., uważając, że wybory do Parlamentu Europejskiego to bardzo ważne wydarzenie w życiu każdego obywatela Polski. Dzięki temu, że lokal wyborczy znajdował sie w naszym Domu i był przystosowany dla osób niepełnosprawnych, głosować mogły również ososby, które mają problem ze swobodnym przemieszczaniem się.

 

« powrót