Strona główna - artykuł archiwalny

Karpacka Troja
Karpacka Troja to oryginalne połączenie tradycyjnej formy skansenu oraz nowoczesnej placówki muzealnej. Cały kompleks składa się z terenu grodziska oraz parku archeologicznego leżącego u jego podnóża. Na grodzisku zrekonstruowanych zostało ponad 150 m wałów obronnych, 2 bramy prowadzące do grodu (z epoki brązu i wczesnego średniowiecza) oraz 6 chat. Na terenie parku archeologicznego zlokalizowane są rekonstrukcje wioski otomańskiej z początków epoki brązu oraz słowiańskiej z wczesnego średniowiecza.
Wprowadzieniem do zwiedzania grodzisk usytuowanych na wzniesieniu nad doliną rzeki Ropy, była ekspozycja muzealna przedstawiająca przedmioty wydobyte w trakcie prac wykopaliskowych o czym z pasją opwiadał przewodnik. Odkryto tu ponad 160 tys. zabytków, na które składają się naczynia, wyroby z ceramiki, krzemienia i kamienia, kości i rogu, a także brązu
i żelaza. Wiele z nich jest zabytkami unikatowymi, uznawanymi za wspaniałe dzieła dawnej sztuki
i rzemiosła, w tym pozostawiony przez Słowian, wspaniały skarb srebrny, w skład którego wchodziło okucie pochwy miecza – arcydzieło rzemiosła wczesnośredniowiecznego.
Mieszkańcy z uwagą i zainteresowaniem zwiedzali skansen, a wyprawa w czasy naszych przodków pozostawiła niezapomniane wrażenia, którymi podzielili się ze współmieszkańcami po powrocie do Domu.