Przejdź do treści
Znajdujesz się: Strona główna
imieniny: Zyty i Teofila
27 kwietnia 2024
Czcionka duża - powiększenie  Czcionka średnia - powiększenie  Czcionka standardowa  Widok standardowy  Widok dla słabowidzących 

Strona główna - artykuł archiwalny

Integracja osób niepełnosprawnych przez sztukę filmową czyli Mały Festiwal „Ty i Ja”  - miniatura

Integracja osób niepełnosprawnych przez sztukę filmową czyli Mały Festiwal „Ty i Ja”

    W ramach 10-tego Europejskiego Festiwalu Filmowego INTEGRACJA TY I JA (Koszalin, 3-7.09.2013 r.) w Młodzieżowym Domu Kultury w Jaśle, w dniach 3 i 5 września b.r., odbyły się pokazy filmów dokumentalnych, których bohaterami są osoby niepełnosprawne.


   Głównym celem Festiwalu jest szeroko pojmowana integracja środowisk osób "sprawnych inaczej" ze społeczeństwem. Uniwersalne przesłanie tych filmów zawiera się w przekonaniu o głębokim sensie zmagania z własnym losem, pokonywania barier i odnajdywaniu drugiego człowieka. Od trzech lat równolegle z głównymi wydarzeniami festiwalowymi w Koszalinie, odbywają się Małe Festiwale "Ty i Ja" w miasteczkach i miastach na terenie całego kraju. W tym roku Jasło znalazło się wśród 25 miast, które wzięły udział w pokazach filmowych.

Na zaproszenie MDK-u, w tym niecodziennym wydarzeniu artystycznym, udział wzięli mieszkańcy Domu Pomocy Społecznej w Foluszu. Projekcji filmów: "Metr nad ziemią", "Ołówek", "Droga do zrozumienia" i "Cyrk motyli" towarzyszyła wystawa prezentująca prace malarskie, manualne i poezję autorstwa mieszkańców naszego Domu. Kolejny raz "artyści z Folusza" zachwycili zgromadzonych gości swoim talentem a także otwartością i pogodą ducha, mimo iż sami na co dzień borykają się z takimi samymi przeciwnościami losu, jak bohaterowie prezentowanych filmów. Pan P. Krochmal, po powrocie, mimo późnych godzin wieczornych, podzielił się wrażeniami z kolegami, z entuzjazmem opowiadając o tym, co zobaczył: "Filmy były wzruszające... Cieszę się, że mogłem pokazać swoje prace w takim miejscu. Wystawa bardzo mi się podobała".



 




« powrót