Strona główna - artykuł archiwalny

DOŻYNKI
Chwalmy wszyscy wraz dożynkowy czas"
Żniwa już w pełni, zbliżamy się więc do dożynek gminnych i powiatowych. Na oba te święta, jak co roku, zaproszeni zostali mieszkańcy naszego Domu.
Dożynki to niezwykle radosny obrzęd zakończenia żniw i złożenie właścicielowi (dziedzicowi) tego wszystkiego, czym obdarzyła matka ziemia podczas żniwnego znoju. Od zawsze podstawowym akcentem dożynek było składanie wieńca symbolizującego trud żniwiarzy. Zależnie od części kraju (regionu) bywają nazywane: obżynki, wyżynki, okrężne, wieniec, wieńczyny.
Standardowy wieniec powstaje najczęściej z żyta i pszenicy ewentualnie jeden z żyta, drugi z pszenicy. Za szykowne dekoracje służą zwykle: owoce jarzębiny, gałązki leszczyny, kwiaty, wstążki, bukszpan, sitowie, jabłka, mirta, jak również piernikowe serca, symbol bogactwa lasów i pasiek. Jest to niełatwa praca, wymagająca zmysłu artystycznego i pochłaniająca wiele czasu. Dożynkowe wieńce bywają wielokroć osobliwymi dziełami sztuki twórców nieprofesjonalnych mających poniekąd „od ręki” szereg oryginalnych pomysłów na ich wykonanie. Tak właśnie dzieje się w przypadku naszych mieszkańców, którzy pod czujnym okiem terapeutów co dzień wkładali wiele trudu i inwencji twórczej w powstanie ich własnego, autorskiego wieńca dożynkowego, który w dniu 15 sierpnia został poświęcony w kaplicy Domu.