Przejdź do treści
Znajdujesz się: Strona główna
imieniny: Wiktora i Cezarego
25 lutego 2024
Czcionka duża - powiększenie  Czcionka średnia - powiększenie  Czcionka standardowa  Widok standardowy  Widok dla słabowidzących 

Strona główna - artykuł archiwalny

"Nasze małe Betlejem" - miniatura

"Nasze małe Betlejem"

"Z narodzenia Pana dziś dzień wesoły!

Wyśpiewują chwałę Bogu żywioły.

Radość ludzi wszędzie słynie,

Anioł budzi przy dolinie,

pasterzów, co paśli pod borem woły".


Takie i inne słowa kolęd i pastorałek, można było usłyszeć w Kaplicy Domu Pomocy Społecznej w Foluszu, podczas dekorowania szopki przed zbliżającymi się Świętami Bożego Narodzenia.

Mieszkańcy z pomocą instruktorów k-o, mieli możliwość wykazać się swoimi pomysłami, które czerpali z otaczającej ich na codzień przyrody.

W szopce wraz z figurką Matki Bożej, świętego Józefa i małego Jezuska, otulonego sianem, można zobaczyć także pasterzy, woła i osiołka, którzy według tradycji jako pierwsi mieli zaszczyt powitać nowonarodzonego Zbawiciela na Ziemii. W oddali Trzej Królowie biegną na spotkanie z Panem, a drogowskazem ich jest jasno świecąca gwiazda.

Całość "doprawiona" została zebranymi w lesie kamieniami, mchem i jedliną, mającymi przypominać krajobraz Folusza, gdyż Dziecię Jezus przychodzi na świat także w DPS w Foluszu.

Mimo, iż szopka jest tylko namiastką tradycji polskiej, z pewnością nie pozwoli mieszkańcom Domu zapomnieć wyjątkowego klimatu Świąt, jakie kiedyś spędzali z rodziną w domu, w kościele, wśród dźwięków kolęd i zapachu siana.
« powrót