Przejdź do treści
Znajdujesz się: Strona główna
imieniny: Wiktora i Cezarego
25 lutego 2024
Czcionka duża - powiększenie  Czcionka średnia - powiększenie  Czcionka standardowa  Widok standardowy  Widok dla słabowidzących 

Strona główna - artykuł archiwalny

"Andrzejkowe figle i psoty" - miniatura

"Andrzejkowe figle i psoty"

     W dniu 29 listopada odbyły się w Domu Pomocy Społecznej w Foluszu Andrzejki. Dzień ten, a raczej wieczór, związany jest z uroczystością świętego Andrzeja Apostoła, najbardziej świętowaną w Szkocji – której ów święty jest patronem.

      W Polsce z Andrzejkami związanych jest wiele tradycji i zabaw. Początkowo wróżby miały charakter wyłącznie matrymonialny i przeznaczone były dla niezamężnych dziewcząt, które przepowiednie traktowały bardzo poważnie. Współcześnie przekształciły się one w niezobowiązującą zabawę gromadzącą osoby obojga płci.

Instruktorzy oraz terapeuci chcąc kultywować polską tradycję, przygotowali także kilka atrakcji. Obyła się zabawa Andrzejkowa, przy akompaniamencie znanych piosenek, na którą oprócz mieszkancow Domu, przybyli równiez zaproszeni uczestnicy Środowiskowego Domu Samopomocy w Foluszu. Zabawa trwała w najlepsze, kiedy to przybyła na salę taneczną wróżka Marianna. Uczestnicy imprezy mieli możlwość dowiedzieć się, co czeka ich w przyszłości, czy kolejny 2013 rok będzie dla nich rokiem dobrodziejstw i radości. Prócz tradycyjnej wróżby andrzejkowej – tzw. "lania woskiem", wróżka odpowiadała na zadawane pytania czytając z ręki, zaglądając do tajemniczej szklanej kuli oraz układając tarota z kart. W trakcie zabaw nie zabrakło oczywiście poczęstunku. Przyniesione przez gości słodkie wafle oraz ponad 300 zrobionych kanapek sprawiło, iz nawet "największe łakomczuchy" zdołały napełnić swoje brzuchy do syta!

« powrót