Przejdź do treści
Znajdujesz się: Strona główna
imieniny: Wiktora i Cezarego
25 lutego 2024
Czcionka duża - powiększenie  Czcionka średnia - powiększenie  Czcionka standardowa  Widok standardowy  Widok dla słabowidzących 

Strona główna - artykuł archiwalny

IV Przegląd Pieśni Religijnej i Patriotycznej Folusz – Dębowiec 2012       - miniatura

IV Przegląd Pieśni Religijnej i Patriotycznej Folusz – Dębowiec 2012

     31 maja odbył się IV Przegląd Pieśni Religijnej i Patriotycznej pod nazwą „Jest taka cierpienia granica, za którą się uśmiech pogodny zaczyna”, zorganizowany przez Dom Pomocy Społecznej w Foluszu wraz z Bazyliką Mniejszą Najświętszej Maryi Panny z La Salette.
    
    Celem spotkania jak co roku była przede wszystkim promocja aktywności artystycznej osób  niepełnosprawnych, przełamywanie barier społecznych, a Bazylika w Dębowcu to miejsce szczególne, które stwarza wyjątkowy nastrój do modlitwy, wypoczynku i integracji z ludźmi i z Bogiem. Pozwala wyrazić uczucia, pogłębić wiarę i poznać nowych przyjaciół. W tym roku w spotkaniu uczestniczyli artyści z zaproszonych placówek, takich jak: DPS -y z Gorlic, DPS  Krosno, DPS Zakonu Bonifratrów z Iwonicza, DPS Moczary, DSS  Plavecke Podhradie ze  Słowacji, WTZ Brzostek, ŚDS Folusz i DPS Folusz.
    Programy artystyczne, pieśni prezentowane podczas przeglądu nawiązywały do myśli przewodniej zaczerpniętej z twórczości Czesława Miłosza - "Jest taka cierpienia granica, za którą się uśmiech pogodny zaczyna” oraz przesłania - pojednanie jako uzdrowienie i przemiana, rozwój i harmonia życia. Przegląd rozpoczął się uroczysta Mszą Św.  
    W drugiej części Przeglądu uczestników spotkania zaszczycił swoją obecnością J.E.Ks. Biskup Edward Białogłowski, a gościem specjalnym wieczoru był Chór Soli Deo z Jasła pod dyrekcją pani Moniki Twarduś. W Koncercie Galowym pieśń "Barkę" w swoim ojczystym języku zaśpiewała wyróżniona przez organizatorów uczestniczka przeglądu, Danka Gasparovicova, reprezentująca grupę DSS ze Słowacji.
Pieśni religijne i patriotyczne wykonali również pan Mariusz Zoła - organista z Dębowca, a także pracownicy DPS w Foluszu - Anna Czajka i Przemysław Sudyka.
    


« powrót