Przejdź do treści
Znajdujesz się: Strona główna
imieniny: Benedykta i Lubomira
21 marca 2023
Czcionka duża - powiększenie  Czcionka średnia - powiększenie  Czcionka standardowa  Widok standardowy  Widok dla słabowidzących 

Strona główna - artykuł archiwalny

Wniebowzięcie Najświętszej Maryi Panny - miniatura

Wniebowzięcie Najświętszej Maryi Panny

      Wniebowzięcie Najświętszej Maryi Panny w Polsce zwane także Świętem Matki Boskiej Zielnej, obchodzone jest w Kościele Katolickim na całym świecie. Święto Wniebowzięcia wiążę się z tradycyjnym poświęceniem wieńcy dożynkowych, zbóż, ziół, kwiatów, owoców.


      Mieszkańcy Domu Pomocy Społecznej w Foluszu corocznie stoją przed zadaniem zrobienia i przyozdobienia wieńca dożynkowego. Tradycję tą większość z nich przyniosła z miejscowości, z których pochodzą. Jak mówi Pani Julia- "mały snopeczek ze zbożem niesiony do kościoła to hołd oddany rolnikowi, który z trudem zbiera z pola ziarno". 15 sierpnia w Kaplicy Domu zostanie poświęcony wieniec, który tworzą nasi podopieczni. Ich wkład pracy można porównać do zbioru plonów z pól.

Pan Bogusław Przepióra namalował obraz M.B. Częstochowskiej, która swe łaski ma roztaczać nad całą Polską i światem. Przyniesione przez pracowników Domu kłosy zboża, pod czujnym okiem instruktorów, mieszkańcy wplatają w konstrukcję wieńca. Tworzą z bibuły, krepiny kolorowe kwiaty, a z lasu przynieśli kiście jarzębiny i zioła, które posłużą do przyozdobienia wieńca i snopeczków ze zbożem z którymi wyruszą do Kaplicy.

Święto Matki Boskiej Zielnej w naszym Domu to nie tylko wieniec dożynkowy ale również wiersze, które mieszkańcy tworzą w tym okresie.

Zaczytajmy się w słowa wiersza Pani Bogusławy Olejarz.

Wieniec z kwiatami zboża

słoneczny krąg i zorza

kwiatem wrzosu chylącego

ziarna kłosu złocistego.


Niesiemy urodzajne plony

niech zielenią się klony

słoneczko blaskiem iskrzące

ziarna i nasiona rozsypujące.


Plon na ołtarzu złożony

zapachem chleba otoczony

Matce Bożej oddajemy

Panu Bogu dziękujemy.« powrót