Przejdź do treści
Znajdujesz się: Strona główna
imieniny: Zbigniewa i Grażyny
01 kwietnia 2023
Czcionka duża - powiększenie  Czcionka średnia - powiększenie  Czcionka standardowa  Widok standardowy  Widok dla słabowidzących 

Strona główna - artykuł archiwalny

Misterium Męki Pańskiej – Folusz 2017 - miniatura

Misterium Męki Pańskiej – Folusz 2017

11.04.2017

 

W miniony piątek w Domu Pomocy Społecznej w Foluszu już po raz dziewiąty odbyła się inscenizowana Droga Krzyżowa.

 


Zgromadzeni licznie na placu przed Domem wierni wraz ordynariuszem diecezji rzeszowskiej, ks. biskupem Janem Wątrobą, kapłanami z okolicznych parafii przedstawicielami władz samorządowych i zaproszonymi delegacjami z domów pomocy, wyruszyli trasą: DPS Folusz – kościół parafialny p.w. Serca Jezusowego w Foluszu, na której rozmieszczonych było 14 stacji drogi krzyżowej.

 

Trudno o bardziej przekonujące, skłaniające do refleksji, autentyczne oraz wzruszające odtworzenie Drogi Krzyżowej, jak to przedstawione przez ludzi chorych i cierpiących. Co roku to właśnie mieszkańcy DPS w Foluszu przygotowują inscenizację Misterium Męki Pańskiej, a rozważania prowadzą delegacje z zaproszonych placówek opiekuńczych z województwa podkarpackiego i małopolskiego.

 

Myślą przewodnią, która towarzyszyła przeżywaniu tegorocznego Misterium były słowa Jana Pawła II o Św. Bracie Albercie, aby ,,być dobrym jak chleb", a zaproszone delegacje przywiozły ze sobą wykonane w ramach terapii zajęciowej symbole nawiązujace do Roku Św. Brata Alberta, oraz chleby, które po zakończeniu pobłogosławił i podzielił ks. Biskup Jan Wątroba.

 

Rozważania przy poszczególnych stacjach Drogi Krzyżowej prowadzili przedstawiciele Domów Pomocy Społecznej z: Rzeszowa, Krosna, Klimkówki, Iwonicza, Brzozowa, Kołaczyc, Rudy, Gorlic, Nowego Sącza, Moczar oraz ze Środowiskowego Domu Samopomocy w Nowym Żmigródzie.

 

W tym roku śpiew z oprawą muzyczną przygotowali i poprowadzili uczniowie Publicznego Gimnazjum w Cieklinie wraz z ks. Krzysztofem Stawarzem, a w medytację drogi krzyżowej, wiernych wprowadziły dzieci z Niepublicznej Szkoły Podstawowej w Foluszu.

 

 

Dyrekcja Domu Pomocy Społecznej w Foluszu składa podziękowanie: Dyrekcji oraz uczniom z Publicznego Gimnazjum w Cieklinie wraz z ks. Krzysztofem, Dyrekcji i uczniom Niepublicznej Szkoły Podstawowej w Foluszu, Mariuszowi Żychowskiemu za przygotowanie nagłośnienia, Komendzie Powiatowej Policji w Jaśle za zabezpieczenie trasy w trakcie Drogi Krzyżowej, a także sponsorom – Spółdzielnii Produkcyjno Handlowej ,,Jedność" w Gorlicach, Piekarnii Z.i M. Rzońca w Cieklinie i właścicielom sklepu ,,Gaweks" w Foluszu.« powrót