Przejdź do treści
Znajdujesz się: Strona główna
imieniny: Grzegorza i Aleksandra
24 kwietnia 2024
Czcionka duża - powiększenie  Czcionka średnia - powiększenie  Czcionka standardowa  Widok standardowy  Widok dla słabowidzących 

Strona główna - artykuł archiwalny

Mieszkańcy w leśnej kaplicy w Mrukowej. - miniatura

Mieszkańcy w leśnej kaplicy w Mrukowej.

 

W drugim dniu Zielonych Świąt, 25 maja 2015 roku grupa mieszkańców DPS w Foluszu uczestniczyła w Mszy Św. odprawionej w Kaplicy Matki Boskiej Mrukowskiej.

 


Pomimo padającego deszczu, Msza Św. w leśnej kaplicy zgromadziła liczną grupę wiernych, którzy od 570 lat przybywają tu w dniu Zesłania Ducha Świętego. Według porzekazów figura Matki Bożej z dzieciątkiem, wyrzeźbiona w drewnie lipowym, była niesiona z Węgier do Klasztoru Ojców Karmelitów w Jaśle.

W czasie odpoczynku statuetka została postawiona na kamieniu, na którym pozostał ślad stopy Matki Boskiej. Poprzez odłupywanie jego fragmentów, ślad został zatarty, ale legenda dalej pozostała.

Fragment kamienia jest wmurowany w ścianie kaplicy. Przypisywane mu są cudowne właściwości przywracania zdrowia i uzdrawiania. Figurę, która została przywieziona z Węgier znajduje się dzisiaj w kościele parafialnym w Tarnowcu. Przy kaplicy stoi kamienna figura z wizerunkiem Chrystusa, a w jej wnęce znajduje się kamienna rzeźba Matki Bożej. Przy kaplicy Matki Boskiej Mrukowskiej znajduje się źródełko z wodą, która ma mieć właściwości uzdrawiające.

Uroczystą mszę odprawił Biskup Diecezji Rzeszowskiej Edward Białogłowski.« powrót