Przejdź do treści
Znajdujesz się: Strona główna
imieniny: Zbigniewa i Grażyny
01 kwietnia 2023
Czcionka duża - powiększenie  Czcionka średnia - powiększenie  Czcionka standardowa  Widok standardowy  Widok dla słabowidzących 

Strona główna - artykuł archiwalny

Poruszająca inscenizacja - miniatura

Poruszająca inscenizacja

 

W 1944 r. Jasło zostało niemal całkowicie zburzone, ocalały jedynie nieliczne budynki, mieszkańców miasta natomiast wygnano. Powrócili po 120 dniach tułaczki, zastając ruiny swoich domów.


 


 

Te tragiczne wydarzenia odtworzono w dniu 13.09.2014 r. w zorganizowanym z okazji 70 -tej rocznicy widowisku historycznym, które miało miejsce na jasielskim rynku. Obok grupy rekonstrukcyjnej i młodzieży z jasielskich szkół w tej ulicznej inscenizacji uczestniczyli również mieszkańcy Domu wraz wraz z z-cą Dyrektora i instruktorem k-o, wcielając się w role uchodźców. Ubrani w stroje stylizowane na lata wojenne, świadomi powagi wydarzenia, w którym biorą udział odtworzyli moment wygnania jaślan z ich własnych domów.

Ta niezwykle poruszająca inscenizacja po 70-ciu latach od wysiedlenia i zburzenia miasta Jasła stanowiła lekcję historii dla współczesnych pokoleń, a dla mieszkańców Domu była okazją do wypróbowania swoich zdolności aktorskich.

 

 

Tekst: K.B« powrót