Przejdź do treści
Znajdujesz się: Strona główna
imieniny: Danuty i Remigiusza
01 października 2023
Czcionka duża - powiększenie  Czcionka średnia - powiększenie  Czcionka standardowa  Widok standardowy  Widok dla słabowidzących 

Strona główna - artykuł archiwalny

Uroczystość  - Wniebowzięcie Najświętszej Maryi Panny  - miniatura

Uroczystość - Wniebowzięcie Najświętszej Maryi Panny

   

    W tradycji ludowej święto 15 sierpnia jest dziękczynieniem za zebrane plony. Tego dnia przynosi się do Kościoła do poświęcenia barwne bukiety złożone ze zbóż, owoców, warzyw, kwiatów i ziół. Wokół święta Wniebowzięcia powstało w kulturze polskiej wiele zwyczajów związanych z poświęconymi w ten dzień snopów uplecionych ze świeżych ziół, które miały zabezpieczać tak ludzi jak i zwierzęta domowe przed wieloma chorobami.

 


    W naszym Domu w ramach terapii zajęciowej powstał również wiecniec, upleciony z pszenicy, żyta, owsa, ziół, kwiatów i nasion. Przedstawia on młyn – wiatrak i rodzinę młynarza. Bok młyna zdobi obraz Matki Bożej z lilią namalowany na tą szczególną okazję przez mieszkańca , Pana Bogusława P. Rodzina młynarza, który kosą zebrał plony, niesie do poświęcenia - chleb, kwiaty, zioła, a także różańcową modlitwę.

    W uroczystość - Wniebowzięcie Najświętszej Maryi Panny, ks. kapelan Robert Imbierowicz w Kaplicy Domu poświęcił nasz plon jak również te małe snopeczki zrobine i przyniesione przez mieszkańców, pachnące ziołami i barwne kwiatami.


Zapraszamy do fotorelacji.« powrót