Przejdź do treści
Znajdujesz się: Strona główna
imieniny: Wiktora i Cezarego
25 lutego 2024
Czcionka duża - powiększenie  Czcionka średnia - powiększenie  Czcionka standardowa  Widok standardowy  Widok dla słabowidzących 

Strona główna - artykuł archiwalny

Wycieczka do Odrzykonia i Prządek - miniatura

Wycieczka do Odrzykonia i Prządek

 

    W dniu 22 lipca 2014 r. sześcioro mieszkańców DPS w Foluszu uczestniczyło w wycieczce do Odrzykonia i Prządek.


 

Mieszkańcy mieli okazję zwiedzić ruiny Zamku Kamieniec w Odrzykoniu. Pierwsze wzmianki dotyczące budowli sięgają 1348r. Z zamkiem wiąże się historia wieloletniego konfliktu, który stał się genezą dla komedii Aleksandra Fredry „Zemsta”.

Na terenie zamku znajduje się również Muzeum Zamkowe, gdzie zobaczyć można między innymi portrety Aleksandra Fredry, XIV-wieczny herb z drzwi zamkowych, miecz z przełomu XIV i XV w., militaria pochodzące z dawnego arsenału zamkowego.

Niedaleko Odrzykonia, między miejscowościami Korczyna i Czarnorzeki, znajduje się malowniczy rezerwat przyrody Prządki, gdzie mieszkańcy mogli podziwiać skały piaskowcowe o niezwykłych kształtach. Z owymi skałami wiąże się legenda, według której są one dziewczętami zamienionymi za karę w kamień za przędzenie lnu w święto. Stąd też wzięła się nazwa rezerwatu.

Pomimo dość trudnej trasy, mieszkańcy świetnie sobie poradzili. Słoneczna pogoda sprzyjała pieszym wędrówkom.

W drodze powrotnej mieszkańcy posilili się zapiekankami w cieniu parasoli na krośnieńskim rynku. Wrócili do Domu zmęczeni, ale zadowoleni.

 

 

Tekst: K.B., publikacja: P.S.« powrót