Przejdź do treści
Znajdujesz się: Strona główna
imieniny: Eufemii i Klaudii
20 marca 2023
Czcionka duża - powiększenie  Czcionka średnia - powiększenie  Czcionka standardowa  Widok standardowy  Widok dla słabowidzących 

Strona główna - artykuł archiwalny

Przegląd Palm i Stołów Wielkanocnych w Nowym Sączu.

 

"To są palmy przewspaniałe
Zrobione z wierzbowych gałązek
Z suszonych kwiatów i wstążek
Dajemy wam palmy w darze,
Bo tak stary zwyczaj każe.
Bo dawno temu wierzono, że palmy
Złe moce odgonią".

 


    W środę, poprzedzającą Niedzielę Palmową, delegacja mieszkańców wraz z Dyrektorem Domu uczestniczyła w Przeglądzie Palm i Stołów Wielkanocnych w Domu Pomocy Społecznej w Nowym Sączu.

   Z tej okazji mieszkańcy wykonali palmę z naturalnych materiałów, tj. wiklina, bazie, bukszpan i suche kwiaty, a nasz stół wielkanocny uginał sie od świątecznych potraw. Królowały na nim jaja faszerowane różnymi pastami, tradycyjny chrzan z buraczkami i pyszny mazurek wielkanocny.

    Obecny na spotkaniu, ks. prałat Antoni Koterla poświęcił potrawy, a goście złożyli świąteczne życzenia. Następnie jury przystąpiło do degustacji i oceny przygotowanych potraw, a było nad czym "łamać sobie głowy". Potrawy z różnych regionów Małopolski i Podkarpacia zachęcały swoim wyglądem i zapachem do degustacji. Każda delegacja prezentowała swój stół, niektórzy wierszem a inni prozą "czarowali" członków jury aby zostać dobrze zapamiętanym. I te palmy - barwne przyciągające wzrok, a w śród nich palma z naszego Domu, zrobiona na terapii z kunsztem i według tradycji.

Nasza delegacja przyjechała pełna wrażeń. Pan Piotr mieszkaniec Domu mówi cyt: "warto było przygotować coś fajnego i tam pojechać", bo prace naszych mieszkańców również zostały docenione, wszyscy otrzymali dyplomy z wyróżnieniem.« powrót