Przejdź do treści
Znajdujesz się: Strona główna
imieniny: Wiktora i Cezarego
25 lutego 2024
Czcionka duża - powiększenie  Czcionka średnia - powiększenie  Czcionka standardowa  Widok standardowy  Widok dla słabowidzących 

Strona główna - artykuł archiwalny

,,Karnawał w Rio, karnawał w Wenecji, karnawał w Foluszu'' - miniatura

,,Karnawał w Rio, karnawał w Wenecji, karnawał w Foluszu''

     ,,Ostatki stanowią najbardziej gorący okres karnawału poprzedzającymi Wielki Post. Czas ten wiąże się ze szczególnie intensywnymi zabawami. To w tym czasie, pomiędzy piątkiem a Środą Popielcową, odbywa się słynny karnawał w Rio De Janeiro oraz w Wenecji.
   Geneza ostatków wiąże się ściśle z historią samego karnawału, ostatki pojawiły się już w średniowieczu i towarzyszyło im również wiele interesujących lokalnych zwyczajów i obrzędów. Jak sama nazwa wskazuje, ostatki to „ostatni czas przed Wielkim Postem”, zwane również „kusymi dniami”, „mięsopustem”, „kusakami” czy „diabelskimi dniami”. Najwięcej obrzędów związanych z tym czasem wykształciło się w obrębie kultury ludowej. Na wsiach organizowane były maskarady, w których brali udział tak zwani przebierańcy".
W Tłusty Czwartek, 27 lutego br w Domu Pomocy Społecznej w Foluszu odbyła się Zabawa Karnawałowa. Tańce przy muzyce na żywo, konkursy i zabawy integracyjne – każdy znalazł coś dla siebie i nikt się nie nudził. W trakcie zabawy dla mieszkańców przygotowany był poczęstunek; kanapki, pączki, kawa i herbata oraz szampan bezalkoholowy.

Atrakcją wieczoru i miłą niespodzianką był gościnny występ znanej kapeli ludowej TRZCINICOKI, na którym sala wypełniona była po brzegi. Mieszkańcy gorąco przyjęli gości i nagrodzili ich występ gromkimi brawami.

Zapraszamy do fotorelacji.


« powrót