Przejdź do treści
Znajdujesz się: Strona główna
imieniny: Benedykta i Lubomira
21 marca 2023
Czcionka duża - powiększenie  Czcionka średnia - powiększenie  Czcionka standardowa  Widok standardowy  Widok dla słabowidzących 

Strona główna - artykuł archiwalny

Andrzejkowe tańce i zabawy  - miniatura

Andrzejkowe tańce i zabawy

17.12.2013
W czwartek, tj. 28 listopada 2013 roku, instruktorzy i terapeuci zorganizowali dla mieszkańców Domu Adnrzejki. Chcąc kultywować polską tradycję, przygotowali oczywiście kilka atrakcji.

     Najbardziej znanym zwyczajem andrzejkowym jest wróżenie, dlatego nie zabrakło tegoż właśnie akcentu na zabawie. Gdy mieszkańcy bawili się w najlepsze przy dźwiękach znanych piosenek, na salę taneczną przybyła Wróżka Nefretete i Czarownica Amazis.

Kiedyś, w dzień świętego Andrzeja, wróżyły sobie jedynie niezamężne dziewczęta. Dziś jest to jednak tylko przyjemny dodatek do andrzejkowej imprezy. Był on punktem kulminacyjnym zabawy. Mieszkańcy ustawiali się w kolejkach, aby dowiedzieć się, co czeka ich w przyszłości, czy kolejny rok będzie będzie dla nich rokiem dobrodziejstw i radości. Wróżki prócz najbardziej popularnej metody wróżenia, tzn. "lania woskiem", odpowiadały również na zadawane pytania poprzez układanie tarota z kart, zaglądanie w głąb szklanej kuli, a także przekłuwanie papierowych serc szpilkami. Prócz zabaw nie zabrakło pysznych kanapek przygotowanych przez terapeutów, które jak co roku cieszyły się dużym zainteresowaniem.
« powrót