Przejdź do treści
Znajdujesz się: Strona główna
imieniny: Grzegorza i Aleksandra
24 kwietnia 2024
Czcionka duża - powiększenie  Czcionka średnia - powiększenie  Czcionka standardowa  Widok standardowy  Widok dla słabowidzących 

Strona główna - artykuł archiwalny

„Turniej Szachowo- Warcabowy Folusz 2013” - miniatura

„Turniej Szachowo- Warcabowy Folusz 2013”

26.11.2013
     Szachy to gra strategiczna o wielowiekowej tradycji. Za kolebkę szachów uznaje się Indie, znane były także w Persji w VI w. naszej ery. Złotym okresem dla owej gry była epoka renesansu, wówczas szachy zyskały ogromną popularność i wkrótce zaczęto organizować turnieje. Pierwszy międzynarodowy turniej miał miejsce w 1851r. w Londynie.

 

     Inną, równie popularną grą strategiczną są warcaby. Jest to gra mająca swoje korzenie jeszcze w starożytności. Obecnie organizowane są turnieje warcabowe o mistrzostwa różnych krajów, kontynentów oraz świata. Wśród mieszkańców DPS w Foluszu, szachy jak również warcaby cieszą się dużym zainteresowaniem. W dniu 14.11.2013r. odbył się „Turniej szachowo- warcabowy Folusz 2013”, w którym udział wzięło dziesięcioro mieszkańców Domu. Rozgrywki szachowe składały się z trzech etapów, natomiast warcabowe w wersji 64-polowej, z dwóch etapów. Zmagania o tytuły mistrzów w obu kategoriach odbywały się w ciszy i skupieniu.

W warcabach zwycięstwo odniósł Czesław Pojnar, tuż za nim uplasował się Jan Mużył, natomiast trzecie miejsce należało do Piotra Durkacza. Wyróżniony został Mariusz Ryznar. Niekwestionowanym mistrzem szachów okazał się Stanisław Delimata, drugie miejsce zajął Tadeusz Chmiel, zaś trzecie Bogusław Przepióra. Wśród wyróżnionych graczy znaleźli się Andrzej Fedak i Zofia Krzywińska.

Wszyscy uczestnicy turnieju zostali nagrodzeni. Nagrody zafundowali: Sklep Odzieżowo- Obuwniczy Krystyna Ochał oraz Apteka Prywatna Joanna Kiełtoń- Hussein Dębowiec 82. Serdecznie dziękujemy sponsorom za okazane wsparcie.

 

 « powrót