Przejdź do treści
Znajdujesz się: Strona główna
imieniny: Romany i Damiana
23 lutego 2024
Czcionka duża - powiększenie  Czcionka średnia - powiększenie  Czcionka standardowa  Widok standardowy  Widok dla słabowidzących 

Strona główna - artykuł archiwalny

"Beskid Niski sercu bliski" - szlakiem architektury drewnianej. - miniatura

"Beskid Niski sercu bliski" - szlakiem architektury drewnianej.

28.10.2013
    Kontynuując zwiedzanie Beskidu Niskiego, mieszkańcy naszego Domu, wybrali się na wycieczkę szlakiem architektury drewnianej w Jaśliskim Parku Krajobrazowym. Swoją wyprawę rozpoczęli od zwiedzania miejscowości Iwla, gdzie podziwiać mogli wodospad Przy Młynie, jeden z nielicznych, który występuje w naszych okolicach.

     Następnym punktem zwiedzania na trasie była cerkiew greckokatolicka w Chyrowej. Jest to drewniano-murowana cerkiew Opieki Bogurodzicy z 1780 roku, jedyna z dwóch zachowanych do dzisiaj cerkwi (obok cerkwi w Bałuciance), prezentująca typ budowli charakterystycznej dla obszaru środkowej i wschodniej Łemkowszczyzny, w których upowszechniło się stosowanie wielopolowyc sklepień zrębowych. Z kolei w miejscowości Polany zachwyt wzbudziła cerkiew św. Jana Złotoustego - cerkiew murowana (obecnie kościół rzymskokatolicki), zbudowana w 1914 roku. Cerkiew została zbudowana na planie krzyża greckiego z dużą centralną kopułą, w dużej mierze dzięki wsparciu łemkowskich emigrantów ze Stanów Zjednoczonych. Wycieczka zakończyła się w Krempnej, gdzie mieszkańcy podziwiali cerkiew śś. Kosmy i Damiana – drewnianą, parafialną cerkiew greckokatolicką, a obecnie kościół pw. św. Maksymiliana Kolbe. Przed powrotem do Domu strudzeni podróżnicy mogli odpocząć na brzegu malowniczego zalewu, a dzięki lornetce Pana Janusza, odbyli również niezwykłą lekcję ornitologii.


Zapraszamy do fotorelacji.

« powrót