Przejdź do treści
Znajdujesz się: Strona główna
imieniny: Franciszka i Ksawerego
03 grudnia 2023
Czcionka duża - powiększenie  Czcionka średnia - powiększenie  Czcionka standardowa  Widok standardowy  Widok dla słabowidzących 

Strona główna - artykuł archiwalny

Jesiennym szlakiem Góry Kosma - miniatura

Jesiennym szlakiem Góry Kosma

     W słoneczne październikowe przedpołudnie mieszkańcy Domu wraz z pracownikami wyruszyli na wyprawę na tzw. Diabli Kamień – grupę skał stanowiących pomnik przyrody w Magurskim Parku Narodowym. Prowadzi do niego około 40-minutowy czarny szlak turystyczny Folusza wzdłuż potoku Kłopotnica.
     Diabli Kamień to w rzeczywistości dość liczna grupa dużych głazów z gruboziarnistego piaskowca magurskiego, z których najwyższy wybija się na około 15 metrów. Bloki skalne są bardzo oryginalnie ukształtowane, poprzedzielane licznymi szczelinami, posiadają również tzw. kociołki skalne, czyli zagłębienia, w których znajduje się woda.
Obecnie do wspomnianej wychodni skalnej prowadzi specjalna aleja zbudowana z drewnianych poręczy, ukierunkowująca i zarazem ograniczająca rozdeptywanie szlaku. Zbudowana została w ramach tworzenia ścieżki przyrodniczej "Folusz" łączącej dwie osobliwości przyrody: Diabli Kamień i wodospad "Magurski".
Mieszkańcy, którzy wyruszyli na wyprawę nigdy przedtem nie zwiedzili tego miejsca, dlatego też ochoczo wyruszyli w trasę. Po drodze podziwiali malowniczy, jesienny krajobraz górski, który swymi barwami urzeka co roku turystów odwiedzających Folusz.
Droga choć długa i ciężka do przejścia sprawiła mieszkańcom wiele radości. Mogli oni "popstrykać" zdjęcia ciekawym miejscom jakie napotkali na swojej drodze. Z pewnością jeszcze nieraz odwiedzimy to miejsce.

 

Poniżej zapraszamy do krótkiej fotorelacji z wycieczki.« powrót