Przejdź do treści
Znajdujesz się: Strona główna
imieniny: Grzegorza i Aleksandra
24 kwietnia 2024
Czcionka duża - powiększenie  Czcionka średnia - powiększenie  Czcionka standardowa  Widok standardowy  Widok dla słabowidzących 

Strona główna - artykuł archiwalny

"Czterdzieści lat minęło jak jeden dzień" - miniatura

"Czterdzieści lat minęło jak jeden dzień"

   

      Przez czterdzieści lat Dom Pomocy Społecznej w Foluszu był ostoją dla ludzi chorych i pokrzywdzonych przez los. W tym okresie przechodził wiele zmian i przeobrażeń, aby stać się profesjonalną placówką opiekuńczą XXI wieku.


      Z okazji czterdziestu lat istnienia Domu, 26 czerwca br. odbyła się uroczystość jubileuszowa, w której udział wzięli dyrekcja, emeryci, mieszkańcy i pracownicy Domu, ale też wielu zaproszonych gości, m.in. Pan Dariusz Tracz - Dyrektor Wydziału Polityki Społecznej w Rzeszowie, przedstawiciele Starostwa Powiatowego w Jaśle, władze lokalne, delegacje na czele z dyrektorami z 13-tu zaprzjaźnionych Domów Pomocy Społecznej woj. podkarpackiego i małopolskiego oraz Środowiskowy Dom Samopomocy z Nowego Żmigrodu.

Jubileusz 40 lecia rozpoczęła koncelebrowana Msza Św., której przewodniczył, a także wygłosił homilię, Ks Biskup Kazimierz Górny. Z tej okazji Ks. Biskup podarował Domowi pamiątkowy obraz z wizerunkiem Św. Maksymiliana Maria Kolbe. Oprawę muzyczną Mszy Św. charytatywnie poprowadził organista z Cieklina, Pan Grzegorz Litwa oraz Pan Mirosław Wróżek, który zagrał na trąbce.

Listy gratulacyjne na tą okazję przekazali: Władysław Kosiniak-Kamysz - Minister Pracy i Polityki Społecznej, w którym składa życzenia cyt. "dalszego rozwoju placówki, niesłabnącego zapału realizacj zamierzeń........, Pani Małgorzata Chomycz- Śmigielska – Wojewoda Podkarpacki, Pan Franciszek Miśkowicz – Wicestarosta Jasielski, Pani Beata Rak – Dyrektor Powiatowego Centrum Pomocy Rodzinie w Jaśle oraz Dyrektorzy, mieszkańcy i pracownicy Domów Pomocy Społecznej z powiatu gorlickiego. Dyrektor Domu Pan Karol Adamski przyjął "na swoje ręce" wiele gratulacji i życzeń dalszych sukcesów dla placówki od wszystkich przybyłych gości. Następnie goście udali się na projekcję filmu " Czterdzieści lat Domu Pomocy Społecznej w Foluszu", który powstał dzięki wsparciu Starostwa Powiatowego w Jaśle oraz wystawę zdjęć archiwalnych z czterdziestu lat " życia Domu". Zaproszeni goście otrzymali pamiątkowe upominki wykonane w ramach terapii zjęciowej.

Spotkanie jubileuszowe było okazją do zaprezentowania zebranym gościom dorobku artystycznego uczniów z zaprzyjaźnionej z Domem Szkoły Podstawowej z Dobryni, którzy wystąpili z programem "Na majówkę na wędrówkę" oraz Zespołu Folklorystycznego "Kaśka" z Dębowca prowadzonego przez Panią Agatę Pucykowicz. Program swój zaprezentował również działający w Domu kabartet "Oriento" i zespół "Foluszoki". Zabawa integracyjna trwała przy dźwiękach muzyki " na żywo" do godzin wieczornych.

« powrót