Przejdź do treści
Znajdujesz się: Strona główna
imieniny: Grzegorza i Aleksandra
24 kwietnia 2024
Czcionka duża - powiększenie  Czcionka średnia - powiększenie  Czcionka standardowa  Widok standardowy  Widok dla słabowidzących 

Strona główna - artykuł archiwalny

,, Dzień Chorego w DPS w Foluszu" - miniatura

,, Dzień Chorego w DPS w Foluszu"

      Światowy Dzień Chorego został ustanowiony przez papieża Jana Pawła II 11 maja 1992 r. w 75. rocznicę objawień fatimskich i w 11. rocznicę zamachu na jego życie na placu św. Piotraw Rzymie.


     Dzień Chorego wyznaczono na 11 lutego, gdyż tego dnia w 1984 r. ogłoszono pierwszyw dziejach Kościoła List Apostolski Jana Pawła II „Salvifici doloris”, poświęcony wartości ludzkiego cierpienia. Papież odniósł się w nim do ewangelicznej nauki o cierpieniu i zaapelowałdo władz zachęcając je, by uwagę i zainteresowanie Kościoła cierpieniem uznały za okazję „do dialogu, spotkania i współpracy w budowaniu społeczności, która poprzez troskę o cierpiących będzie czynić postępy na drodze sprawiedliwości, wolności, miłości i pokoju”.

Główne obchody pierwszego Światowego Dnia Chorego odbyły się w 1993 r. w Lourdeswe Francji, z udziałem papieża Jana Pawła II.

W Kościele katolickim po raz 21. obchodzony jest Światowy Dzień Chorego. Z tej okazji w kaplicy Domu odbyła się Msza Św., na którą licznie przybyli mieszkańcy chcący w tym dniu szczególnie zawierzyć się Bogu i modlić o zdrowie oraz przyjąć sakrament namaszczenia. Kapelan Domu, ks. Robert Imbierowicz w wygłoszonej homilii kładł szczególny nacisk na wartość ludzkiego cierpienia i zachęcał do wspierania chorych i tych, którzy im służą. Udał się również do tych mieszkańców, którzy nie mogli uczestniczyć we Mszy Św.


« powrót