Przejdź do treści
Znajdujesz się: Strona główna
imieniny: Franciszka i Ksawerego
03 grudnia 2023
Czcionka duża - powiększenie  Czcionka średnia - powiększenie  Czcionka standardowa  Widok standardowy  Widok dla słabowidzących 

Strona główna - artykuł archiwalny

	"Spotkanie opłatkowe"  - miniatura

"Spotkanie opłatkowe"

     W dniu 18 stycznia 2013 roku z inicjatywy sekcji Terapii odbyło się spotkanie noworoczne, potocznie nazywane " Opłatkiem ". na początku spotkania każdy z zaproszonych przez mieszkańców gości otrzymał drobny upominek w postaci aniołka.


 

     Spotkaniu przewodniczył ks. Kapelan Robert Imbierowicz, który poświęcił opłatki, pobłogosławił przygotowany poczęstunek oraz opowiedział zebranym przypowieść o czwartym królu, który wyruszył w drogę za Trzema Królami. Opowiadał: ... ów czwarty król zabrał ze sobą jako prezent dla królewskiego Dzieciątka trzy błyszczące, szlachetne kamienie szafir, rubin i perłę. Nadaremnie Artaban szukał w Egipcie swego upragnionego Króla. Chociaż jednak nie znalazł w tej wędrówce Pana, przed którym mógłby paść na kolana, aby Go uczcić i uwielbić, znajdował ludzi, dla których jego obecność była jedyną osłodą w ich cierpieniu. Pokrzepiał słabych, przyodziewał nagich, leczył chorych, pocieszał więźniów.. I tak płynęły jego dni i lata...Jego życie wydawało mu się jednostajne i bezbarwne, tak jak gdy patrzymy na czółenko tkackie, które wciąż tę samą przebiega drogę, wlokąc za sobą nić to szarą, to błękitną, to szkarłatną. Dopiero gdy droga jego dobiegnie końca, gdy zdejmiemy z warsztatu tkaninę, wówczas widzimy całość wzoru pełną krasy. Wątpisz, czy znajdujesz się na właściwej drodze? Gdy jednak ukształtujesz życie tak, jak Bóg je dla Ciebie przygotował, także ludzi, którzy znajdują się na Twojej drodze, kiedy jesteś pełen litości i współczucia, wtedy pewnego dnia zabłyśnie w Tobie gwiazda i będziesz mógł odnaleźć Boże Dzieciątko w każdym ludzkim obliczu, do którego się zwrócisz i na którego spojrzenie odpowiesz ..."

Był biały obrus na stole, opłatek, zpalone świece, życzenia.

Zabgrzmiały organy i popłynęły po całym Domu kolędy i pastorałki. Taki dzień w szarym "życiu" mieszkańców to właśnie ta "perła ", bo jak mówi; Z. Krzywińska "... to jest dzień w którym czuje się, że jesteśmy jak jedna wielka rodzina."
                                                                                                                                 Sporządził:


                                                                                                                                            Sebastian Turek

                                                                                                                                            Wioletta Krupa« powrót