Przejdź do treści
Znajdujesz się: Strona główna
imieniny: Eufemii i Klaudii
20 marca 2023
Czcionka duża - powiększenie  Czcionka średnia - powiększenie  Czcionka standardowa  Widok standardowy  Widok dla słabowidzących 

Strona główna - artykuł archiwalny

Farbą i pędzlem.

     Od wielu lat niesłabnącym zainteresowaniem wśród mieszkańców naszego Domu cieszy się Ogólnopolski Konkurs Malarski im.Teofila Ociepki.

     Teofil Ociepka to malarz samouk (tak jak wielu z naszych podopiecznych), jego prace to moralizatorskie i symboliczne dzieła nawiązujące do baśni, legend, życia górników. Charakteryzują się bogactwem wyobraźni i jaskrawą, bogatą kolorystyką. Obok Nikifora, jest to najbardziej znany polski reprezentant prymitywizmu, a jego twórczość zyskała światowe uznanie.

Celem konkursu jest szeroka prezentacja amatorskiej twórczości z kręgu malarstwa intuicyjnego – naiwnego – Art Brut, prac cechujących się szczerością
i autentycznością wypowiedzi, wychwycenie nowych, ciekawych zjawisk
i osobowości twórczych w tym nurcie plastyki.

Spośród 200 uczestników bioracych udział w tegorocznej edycji konkursu wybrano do udziału w wystawie 93 prace. Jury w składzie Elżbieta Kantorek, Sonia Wilk i Zbigniew Chlewiński doceniło starania, kunszt, oryginalność prac malarskich dwóch mieszkańców: pana Piotra K. i pana Jacka K. Wystawę pokonkursową można oglądać w Spichrzach Muzeum Okręgowego im. Leona Wyczółkowskiego w Bydgoszczy.

Informacja o tym, że prace mieszkańców Domu znalazły się na wystawie wzbudziła wiele radości, dumy i satysfakcji. W przyszłym roku kolejni nasi artyści już szykują się na podbój Bydgoszczy.

« powrót