Przejdź do treści
Znajdujesz się: Strona główna
imieniny: Wiktora i Cezarego
25 lutego 2024
Czcionka duża - powiększenie  Czcionka średnia - powiększenie  Czcionka standardowa  Widok standardowy  Widok dla słabowidzących 

Strona główna - artykuł archiwalny

,,Do Betlejem prowadziła ich Gwiazda"

     Każdy z nas wielokrotnie słyszał tą historię lecz corocznie nas zachwyca! Pokłon Jezusowi oddali Mędrcy ze wschodu: Kacper, Melchior i Baltazar. Każdy z Królów przyniósł stosowne dary. Każdy z tych darów ma odpowiednie znaczenie. Złoto – symbol godności królewskiej, mirra – symol wypełnienia proroctw i zapowiedź śmierci Zbawiciela, kadzidło – symbol godności kapłańskiej.

     Święto Trzech Króli hucznie ochodzone jest w większości państw Unii Europejskiej, m.innymi w : Polsce, Niemczech, Austrii, Hiszpanii. Każdy z tych krajów ma trochę inny sposób obchodzenia Święta. W Niemczech dzieci przebrane za Trzech Kroli piszą na drzwiach napis C+M+B. We Włoszech. utarł się zwyczaj, że dzieci po przebudzeniu otrzymują skarpety wypełnione słodyczami. Te, które nie były grzeczne zamiast słodyczy dostaną "węgiel", czyli cukier pomalowany na czarno. Poza tym w całym kraju odbywają się liczne orszaki Trzech Króli przebranych w historycznie barwne stroje. Natomiast we Francji pieczę się tego dnia specjalne ciasto w kształcie korony, a środku znajduje się bób. Osobie, która znajdzie bób jako pierwsza, daje się koronę z pozłacanego papieru i jest ona królem lub królową i itd. Jak widać Święto Trzech Króli można obchodzić na różne sposoby. W większości podyktowane jest to tradycją i zwyczajem, tak jak u nas w Domu Pomocy Społecznej w Foluszu. Corocznie trzej królowie wyruszają w odwiedziny do kolegów, koleżanek, pracowników idyrekcji, aby zakończyć swą wędrówkę w Kaplicy Domu i oddać hołd nowonarodzonemu Dzieciątku.

W 2013 roku Trzech Króli w naszym Domu, to: Kacper - Krzysztopf O., Melchior – Władysław K. oraz Baltazar - Krzysztof T. Głos kolędy,, Mędrcy świata, monarchowie,...", "Pójdźmy wszyscy do stajenki....." czy "Dzisiaj w Betlejem....."przy akompanamecie gitary rozbrzmiewał w pokojach, biurach, świetlicach i holach DPS.

Nasi trzej królowie corocznie zwiększają rzesze swoich fanów w Domu, co bardzo ich cieszy. Jak każe polska tradycja są "hojnie" obdarowani ,dlatego też za rok też do nas przybędą, aby witać Boże Dziecię.







« powrót