Przejdź do treści
Znajdujesz się: Strona główna
imieniny: Kryspina i Saby
05 grudnia 2023
Czcionka duża - powiększenie  Czcionka średnia - powiększenie  Czcionka standardowa  Widok standardowy  Widok dla słabowidzących 

Strona główna - artykuł archiwalny

Spotkanie ze sztuką- wycieczka do Muzeum Regionalnego w Jaśle - miniatura

Spotkanie ze sztuką- wycieczka do Muzeum Regionalnego w Jaśle

    W dniu 13.12.2012r. odbyła się wycieczka do Muzeum Regionalnego w Jaśle, gdzie mieszkańcy Domu Pomocy Społecznej w Foluszu mogli obejrzeć między innymi wystawę szopek bożonarodzeniowych.

   

    Muzeum Regionalne w Jaśle powstało dzięki hojności dr. Stanisława Kadyiego, który przekazał swoje zbiory na rzecz Miasta. Wśród eksponatów znaleźć można stroje ludowe, narzędzia i sprzęty gospodarcze, sztukę ludową, sztukę użytkową, zbiory falerystyczne, kolekcję numizmatyczną, kolekcję medali.

Mieszkańcy zwiedzili muzeum w asyście przewodnika, który opowiadał ciekawe historie związane z eksponatami, a także życiem dr. Kadyiego. Dowiedzieli się oni między innymi o zainteresowaniu doktora paleontologią oraz o jego znaleziskach, które przyczyniły się do określenia wieku i następstwa warstw skalnych Karpat. Główną atrakcją wycieczki była wystawa tradycyjnych szopek bożonarodzeniowych wykonanych przez artystów ludowych. Oprócz szopek obejrzeli również pozostałe zbiory Muzeum Regionalnego, w tym pochodzące z różnych epok narzędzia gospodarcze, obrazy, ikony, rzeźby, dokumenty oraz prywatny pokój, który należał kiedyś do dr. Kadyiego.

Uczestnicy wycieczki powrócili do Domu zadowoleni i z entuzjazmem oczekują na kolejne tego typu wydarzenia, umożliwiające im kontakt ze sztuką.

« powrót