Przejdź do treści
Znajdujesz się: Strona główna
imieniny: Wiktora i Cezarego
25 lutego 2024
Czcionka duża - powiększenie  Czcionka średnia - powiększenie  Czcionka standardowa  Widok standardowy  Widok dla słabowidzących 

Strona główna - artykuł archiwalny

Wigilia - miniatura

Wigilia

    

    Wigilia Bożego Narodzenia, obchodzona 24 grudnia, kończy okres adwentu - oczekiwania na narodziny naszego Zbawiciela Jezusa Chrystusa. 


   

     Atmosferę tego wieczoru, pełną ciepła i miłości potęgujążne tradycje i zwyczaje: dzielenie się opłatkiem, wspólna wieczerza i kolędowanie, strojna choinka i Pasterka o północy. Kolację wigilijną w Polsce rozpoczyna łamanie się opłatkiem.Opłatek przypomina Pana Jezusa i jest symbolem pojednania i miłości, a spotkanie przy opłatku jest najlepszą okazją do zapomnienia i darowania wszystkich urazów. Garść siana pod białym obrusem i puste miejsce przy stole podkreślają wyjątkowość tego dnia. Zwyczajowo na wigilijnym stole powinny się znaleźć wszystkie płody ziemi, a potraw powinno być dwanaście. Każdej należy spróbować co ma zapewnić szczęście przez cały rok. Do najbardziej typowych należą: barszcz z uszkami, ryba, kapusta z grochem i grzybami, pierogi z kapustą, fasola z suszonymi śliwkami, kompot z suszonych owoców. Zgodnie z polskim zwyczajem potrawy powinny być postne.

W tym uroczystym dniu w Domu Pomocy Społecznej do stołu wigilijnego zasiedli mieszkańcy, dyrekcja, przedstawiciel Rady Powiatu Jasielskiego, kapłani i pracownicy.

Poświęcenia opłatka dokonał, ks. Dziekan Franciszek Motyka, modlitwie przewodniczył kapelan ks. Robert Imbierowicz. Dyrektor Domu, p. Karol Adamski, p. Stanisław Mlicki - radny Rady Powiatu Jasielskiego oraz p. Adam Niziałek – przewodniczący Rady Mieszkańców złożyli wszystkim obecnym przy wigilijnym stole życzenia. Mieszkańcy wraz z instruktorami zaprezentowali program artystyczny, pt. "Wspólna wigilia", a głos kolędy rozbrzmiewał w foluszowych lasach.. Następnie nastąpiło ogólne składanie życzeń., gdzie każdy uczestnik tej wspólnej Wigilii, biorąc do ręki opłatek składał innym życzenia, pełne miłości, a przedewszystkim dużo zdrowia ....... Jak nakazuje tradycja na stoły powędrowały: żur z grzybami, ziemniaki, kapusta z grochem, pierogi, ryba, kompot z suszek ..... Migotające kolorowe światła na choinkach, białe obrusy na stołach, zapach wigilijnych potraw, jedliny, pierników, cichy gwar przy stole oraz uśmiech na twarzach mieszkańców to właśnie "urok" tego magicznego dnia w Domu Pomocy Społecznej w Foluszu, taki sam jak w wielu rodzinach na całym świecie.

Pamiętajmy, że to od nas zależy jak przeżywamy ten dzień,wspomnienie Wigilii to przecież jedno

z najpiękniejszych wspomnień z dzieciństwa

Za rok znów się spotkamy!
« powrót