Przejdź do treści
Znajdujesz się: Strona główna
imieniny: Eufemii i Klaudii
20 marca 2023
Czcionka duża - powiększenie  Czcionka średnia - powiększenie  Czcionka standardowa  Widok standardowy  Widok dla słabowidzących 

Strona główna - artykuł archiwalny

"Szukając w pamięci odeszłych cieni..." - miniatura

"Szukając w pamięci odeszłych cieni..."

     Dzień Wszystkich Świętych, to szczególny czas dla każdego człowieka. Ludzie wracają wspomnieniami do osób, których nie ma już na tym świecie, lecz którzy pozostali w naszym sercu.

 

Otóż serce jest najpiękniejszym pamiętnikiem – ono same notuje tych, którzy są godni pamięci. Długo pamiętamy o bajkach opowiadanych przez nasze mamy i ciepłych kolanach naszych babci. Mimo, iż często tych najbliższych nie ma już z nami, właśnie wtedy – 1 listopada, przychodzą na myśl różne historie i wspomnienia dotyczące poszczególnych osób i zdarzeń. Dla mieszkańców Domu jest to również bardzo ważny czas.

Pani Alicja Sz. uważa, że "pięknie przystrojone groby są oznaką pamięci o naszych bliskich. 1 listopada odwiedzamy cmentarz w Cieklinie, gdzie zapalamy znicze na grobach mieszkańców Domu, przez co oddajemy cześć zmarłym koleżankom i kolegom".

Z kolei dla pani Jadwigi F. jest to czas zadumy i refleksji. Mieszkanka twierdzi, iż odwiedza groby znajomych i rodziny na znak, iż życzym każdemu aby mógł znaleźć się w niebie. Odmawia nad każdą mogiłą modlitwę, prosząc Pana Boga aby wszystkich zmarłych zabrał do nieba oraz na znak, że o nich pamięta.

Pan Krzysztof O. twierdzi, że jest to dla niego czas przemyśleń. Najbardziej podoba mu się cmentarz wieczorową porą, kiedy to kilka tysięcy lampek świeci się i daje to niezwykły i niezapomniany klimat.
« powrót