Przejdź do treści
Znajdujesz się: Strona główna
imieniny: Balbiny i Gwidona
31 marca 2023
Czcionka duża - powiększenie  Czcionka średnia - powiększenie  Czcionka standardowa  Widok standardowy  Widok dla słabowidzących 

Strona główna - artykuł archiwalny

Spievajme na l`udovú nôtu" – zespół Foluszoki na Słowacji.

     Zespół ludowy Foluszoki z DPS w Foluszu wystąpił na Międzynarodowym Festiwalu Pieśni Ludowych ,, Spievajme na l`udovú nôtu" w Sološnicy koło Bratysławy. Organizatorem imprezy był Dom Pomocy Społecznej w miejscowości Plavecké Podhradie, który już po raz trzeci gościł naszych artystów.

      Na Festiwalu wystąpiły zespoły ze Słowacji, Czech i Polski prezentując mniej i bardziej znazne pieśni i przyśpiewki charakterystyczne dla swojego regionu. Nasz zespół w swoim repertuarze zaprezentował regionalne pieśni ludowe, które choć zaśpiewane w różnych językach znane są po obu stronach Tatr i Beskidów. Publiczność przyjęła występ naszych mieszkańcówz wielkim entuzjazmem i nagrodziła gromkimi brawami.

Występy, które można było zobaczyć u naszych południowych sąsiadów to nowe, ciekawe doświadczenie jak również wspólna zabawa i integracja, podczas której zanikają bariery językowe. Festiwal zakończył się zabawą taneczną. Był okazją do zawierania nowych i kontynuowania starych znajomości.

Sama podróż na Słowację pozostawiła miłe wrażenia. Wspaniała pogoda, piękne krajobrazy i ciekawe miejsca zrekompensowały trud długiej podróży. Oprócz wrażeń artystycznych nasi mieszkańcy przywieźli miłe wspomnienia. Panu Bogusławowi podobało się; - ,,serdeczne przyjęcie przez Słowaków, byłem zaskoczony podobieństwem języka słowackiego i polskiego, ... choć czasem wynikały śmieszne nieporozumienia". Pan Adam powiedział: - ,, udała nam się piękna pogoda, złociste lasy, piękne widoki, a słowacy to bardzo miły i otwarty naród".

Natomiast p. Władysław i p. Krzysztof podzielili się także refleksjami estetycznymi, mówiąc:

-,, Ładne miejscowości, piękny Dom Kultury w którym występowaliśmy, ładna sala

i pomieszczenia..., zadbane pola uprawne i drogi..., kuchnia słowacka też dobra choć najlepsza

w domu".« powrót