Przejdź do treści
Znajdujesz się: Strona główna
imieniny: Grzegorza i Aleksandra
24 kwietnia 2024
Czcionka duża - powiększenie  Czcionka średnia - powiększenie  Czcionka standardowa  Widok standardowy  Widok dla słabowidzących 

Strona główna - artykuł archiwalny

,Dziewanna, wrotycz, jabłuszko i czerowna kalina". - miniatura

,Dziewanna, wrotycz, jabłuszko i czerowna kalina".

     Od IX wieku w uroczystość Wniebowzięcia w dniu 15 sierpnia, poświęca się zioła, kwiaty, kłosy zbóż i owoce. Pachnące zioła, piękne kwiaty, dojrzałe kłosy zbóż i dorodne owoce symbolizują duchową pełnię Maryi, jako "najdorodniejszego ziemskiego owocu". Wszystkie one, podobnie jak Maryja, mają swój czas wzrostu i czas dojrzewania.

     Są dorodnym plonem łąk, lasów, sadów i ornej ziemi. Zioła mają swą leczniczą moc, a kwiaty wprawiają w zachwyt kolorystyką barw i zapachem. Maryja jest najpiękniejszym kwiatem ludzkości. Jest też lekarstwem na nasze choroby duszy i ciała; jest wspaniałą koroną stworzenia.
Wiele trudu i serca włożyli mieszkańcy Domu, ludzie zmagający się z chorobą, cierpieniem, w zaprojektowanie i wykonanie plonu. Jest on darem ich serca złożonym Jezusowi w dziękczynieniu za łaski. Chociaż mieszkańcy Domu nie są rolnikami lecz wplatając kłosy zboża w wieniec doceniali ciężką pracę rolnika, a w szczególności pracowników Domu, którzy ze swych pól te kłosy im ofiarowali. Dla wszystkich niech będzie to przesłanie, że należy mieć otwarte serce na wszystkich ludzi, a szczególnie na chorych, cierpiących i samotnych , którzy cieszą się z zaproszenia do obchodów święta plonów - dożynek powiatowych.

Ks. Robert Imbierowicz w Kaplicy Domu, poświęcając wieńce pełne kwiatów i kłosów zboża, wykonane precyzyjne w ramach terapii zajęciowej, pod czujnym okiem instruktorów przez mieszkańców Domu i uczestników ŚDS, prosił Boga: Zachowaj je od zniszczenia, aby wzrastały, radowały oczy, przynosiły jak najobfitszy plon i mogły służyć zdrowiu ludzi i zwierząt. A gdy będziemy schodzić z tego świata, niechaj nas, niosących pełne naręcza dobrych uczynków...




« powrót