Przejdź do treści
Znajdujesz się: Strona główna
imieniny: Eufemii i Klaudii
20 marca 2023
Czcionka duża - powiększenie  Czcionka średnia - powiększenie  Czcionka standardowa  Widok standardowy  Widok dla słabowidzących 

Strona główna - artykuł archiwalny

"Beskid Niski sercu bliski!"

W dniu 9 sierpnia 15 osobowa grupa mieszkańców wraz z pracownikami Domu wyruszyła na wyprawę szlakiem architektury cerkiewnej.

 


Piękna pogoda zachęcała do zwiedzania miejscowych zabytków:

  • Wapienne - zamieszkiwane niegdyś w dużej części przez Łemków . Pozostałością po nich są chaty łemkowskie tzw. chyże oraz piękna cerkiew
  • Męcina Wielka Cerkiew, (Jest to świątynia zrębowa, trójdzielna. Ściany pokryte polichromią), św. Kosmy i Damiana która została wybudowana w 1807 roku.
  • Małastów -Cerkiew naśladująca klasycystyczny kościoły rzymskokatolickie z 1805 ...
  • Smerekowiec - XIX – wieczna murowana cerkiew p.w. św. Michała Archanioła.
  • Kwiatoń - Cerkiew św. Paraskewy, została wybudowana w drugiej połowie XVII wieku. – dawna łemkowska cerkiew greckokatolicka. Obecnie używana jako kościół filialny parafii rzymskokatolickiej. Należy do najlepiej zachowanych cerkwi łemkowskich w Polsce.
  • Wysowa -Cerkiew Św. Michała Archanioła. Położona na małopolskim Szlaku Architektury Drewnianej. Zbudowana w 1779r.

Ponadto nasi wytrwali turyści zwiedzili cmentarz nr 60 na Przełęczy Małastowskiej. Cmentarz z I Wojny Światowej projektu sławnego słowackiego architekta Duszana Jurkowicza ma oryginalny kształt regularnego dwunastoboku. Jego głównym akcentem jest przypominający gontynę ołtarz, w którego centralnym polu znajduje się kopia obrazu Matki Boskiej Częstochowskiej. Pozostałą przestrzeń cmentarza wypełniają misternie zdobione drewniane krzyże. Pochowanych tu zostało 174 żołnierzy austriackich, z których tylko 36 jest nieznanych z nazwiska.

 

 

Pan J. Ptak mieszkaniec naszego Domu dopisuje do naszej relacji cyt. "... było cudnie, cudnie, cudnie, można się było zadumać, Beskid Niski pomiędzy dorzeczem Wisłoki, a Ropy to najpiękniejszy zakątek w Polsce. Widziałem wiele ale klimat tych cerkwi to rzecz nie do opisania. Musicie sami to zobaczyć".

 « powrót