Strona główna - artykuł archiwalny
"Beskid Niski sercu bliski!"
W dniu 9 sierpnia 15 osobowa grupa mieszkańców wraz z pracownikami Domu wyruszyła na wyprawę szlakiem architektury cerkiewnej.
Piękna pogoda zachęcała do zwiedzania miejscowych zabytków:
- Wapienne - zamieszkiwane niegdyś w dużej części przez Łemków . Pozostałością po nich są chaty łemkowskie tzw. chyże oraz piękna cerkiew
- Męcina Wielka – Cerkiew, (Jest to świątynia zrębowa, trójdzielna. Ściany pokryte polichromią), św. Kosmy i Damiana która została wybudowana w 1807 roku.
- Małastów -Cerkiew naśladująca klasycystyczny kościoły rzymskokatolickie z 1805 ...
- Smerekowiec - XIX – wieczna murowana cerkiew p.w. św. Michała Archanioła.
- Kwiatoń - Cerkiew św. Paraskewy, została wybudowana w drugiej połowie XVII wieku. – dawna łemkowska cerkiew greckokatolicka. Obecnie używana jako kościół filialny parafii rzymskokatolickiej. Należy do najlepiej zachowanych cerkwi łemkowskich w Polsce.
- Wysowa -Cerkiew Św. Michała Archanioła. Położona na małopolskim Szlaku Architektury Drewnianej. Zbudowana w 1779r.
Ponadto nasi wytrwali turyści zwiedzili cmentarz nr 60 na Przełęczy Małastowskiej. Cmentarz z I Wojny Światowej projektu sławnego słowackiego architekta Duszana Jurkowicza ma oryginalny kształt regularnego dwunastoboku. Jego głównym akcentem jest przypominający gontynę ołtarz, w którego centralnym polu znajduje się kopia obrazu Matki Boskiej Częstochowskiej. Pozostałą przestrzeń cmentarza wypełniają misternie zdobione drewniane krzyże. Pochowanych tu zostało 174 żołnierzy austriackich, z których tylko 36 jest nieznanych z nazwiska.

Pan J. Ptak mieszkaniec naszego Domu dopisuje do naszej relacji cyt. "... było cudnie, cudnie, cudnie, można się było zadumać, Beskid Niski pomiędzy dorzeczem Wisłoki, a Ropy to najpiękniejszy zakątek w Polsce. Widziałem wiele ale klimat tych cerkwi to rzecz nie do opisania. Musicie sami to zobaczyć".