Przejdź do treści
Znajdujesz się: Strona główna
imieniny: Balbiny i Gwidona
31 marca 2023
Czcionka duża - powiększenie  Czcionka średnia - powiększenie  Czcionka standardowa  Widok standardowy  Widok dla słabowidzących 

Strona główna - artykuł archiwalny

       DROGA KRZYŻOWA W NIECODZIENNEJ OPRAWIE - miniatura

DROGA KRZYŻOWA W NIECODZIENNEJ OPRAWIE

   Nagły powrót zimy w piątek 30 marca br. zaskoczył chyba wszystkich, którzy w tym dniu przybyli do Folusza, aby uczestniczyć w corocznym Misterium Męki Pańskiej organizowanym przez tutejszy Dom. Nieoczekiwane załamanie pogody sprawiło jedynie, że tegoroczna inscenizacja Drogi Krzyżowej nabrała nowej, niecodziennej oprawy, jednocześnie nadając szczególnego  charakteru i emocji podczas rozważania poszczególnych stacji.

     Niosącemu krzyż oraz 14 aktorom-mieszkańcom DPS w Foluszu w ,, drodze przez mękę" towarzyszyli miejscowi wierni, wierni z okolicznych parafii, oraz zaproszeni goście. Wśród nich m.in.: Ks. Biskup Kazimierz Górny wraz z Wicekanclerzem Ks. Januszem Sądelem, Ks. Stanisławem Tarnawskim i Ks. Franciszkiem Jabłońskim z Gniezna a także księża z okolicznych parafii, przedstawiciele władz Powiatu, sponsorzy, oraz delegacje mieszkańców i uczestników takich placówek, jak: DPS Krosno przy ul. Żwirki i Wigury, DPS Krosno przy ul. Kletówki, DPS Iwonicz-Zakon Bonifratrów, DPS dla dzieci w Iwoniczu, DPS Moczary, DPS Gorlice przy ul. Michalusa, DPS Gorlice przy ul. Sienkiewisza, DOW w Gorlicach, ŚDS Folusz, DPS Brzozów, ŚDS Przysieki, DPS Glinik Dolny, oraz uczniowie ze Szk. P. w Foluszu. Delegacje te przygotowały rozważania poszczególnych stacji.
    Trasa Drogi Krzyżowej miała początek na placu przed Domem Pomocy w Foluszu i prowadziła do Kościoła Parafialnego p.w. Najświętszego Serca Jezusowego w Foluszu, gdzie zakończyła się rozważaniem ostatniej, XIV stacji.
    Ksiądz Biskup podziękował wszystkim wiernym za przybycie i organizatorom za zaproszenie. Szczególne podziękowania skierował do mieszkańców i podopiecznych domów pomocy i ośrodków. Zaznaczył, że ich choroba i niepełnosprawność to krzyż, który niosą przez całe swoje życie, a emocje towarzyszące dzisiejszemu Misterium to najlepsze tego odzwierciedlenie. Biskup podziękował również organizatorom i aktorom za piękne przygotowanie i zaangażowanie, motywując tym samym do dalszego udziału w takich przedsięwzięciach jak m.in. ta szczególna Droga Krzyżowa.                                                                                                                                Sporządził:
                                                                                                                           Przemysław Sudyka

                                                                                              

« powrót