Przejdź do treści
Znajdujesz się: Strona główna
imieniny: Wiktora i Cezarego
25 lutego 2024
Czcionka duża - powiększenie  Czcionka średnia - powiększenie  Czcionka standardowa  Widok standardowy  Widok dla słabowidzących 

Strona główna - artykuł archiwalny

Karnawał, ,,Tłusty Czwartek" – czyli szaleństwo dla ciała i ducha. - miniatura

Karnawał, ,,Tłusty Czwartek" – czyli szaleństwo dla ciała i ducha.

 "Kiej ostatki, to ostatki, cieszcie się dziouchy i matki!
  Kiej ostatki, to ostatki, niech tańcują wszystkie babki!
  Kiej ostatki, to ostatki, Niech się trzęsą babskie zadki!”.
      
 
     Te i inne przyśpiewki towarzyszyły wyjątkowym kobiecym pląsom gdyż nasze prababki pamiętają czasy, a było tak do XIX wieku, kiedy święto to było zarezerwowane tylko dla kobiet .

     To już ostatnie dni karnawału i ostatnia okazja przed Wielkim Postem, aby oddać się tanecznym zabawom i jak przystało na "Tłusty Czwartek" czyli tzw. zapusty, objadać się do woli pączkami i łakociami.
    Zabawa Karnawałowa z tej okazji została zorganizowana również w naszy Domu. Mieszkańcy w ten dzień  tańczyli, spalając zbędne kalorie na parkiecie.Były zabawy i konkursy, niektórzy również próbowali swych sił w karaoke, nie brakowało też chętnych do wspólnego śpiewania. 
Do tańca przez cały dzień  przygrywał tradycyjnie nasz instruktor k-o, a pracy miał wiele, gdyż napływające tego dnia życzenia i dedykacje w większości wymagały żywego i skocznego repertuaru. 
Każdy chciał podzielić się wyrazami sympatii do innych, a wspólna zabawa to najlepsza okazja do nawiązywania bliższych znajomości czy odnowienia starych przyjaźni.
Nic tak nie łączy jak chwila wspólnego szaleństwa, integracyjna zabawa i towarzyszący temu dobry humor. Dla mieszkańców DPS-u to często najlepszy lek na codzienne zmaganie się ze swoją chorobą i okazja, aby na chwile zapomnieć o swoich troskach.
    Góra pączków, kolorowe kanapki i wiele radości w ,,Tłusty Czwartek" a teraz przed nami okres Wielkiego Postu, czas wyciszenia i pokuty na 40 dni, a póżniej kwiecień, wiosna i znów można będzie "poszaleć".


                   

« powrót