Przejdź do treści
Znajdujesz się: Strona główna
imieniny: Franciszka i Ksawerego
03 grudnia 2023
Czcionka duża - powiększenie  Czcionka średnia - powiększenie  Czcionka standardowa  Widok standardowy  Widok dla słabowidzących 

Strona główna - artykuł archiwalny

W Puszczy św. Jana z Dukli - miniatura

W Puszczy św. Jana z Dukli

    24 sierpnia 2011 r. mieszkańcy Domu odbyli pielgrzymkę do Pustelni św. Jana z Dukli, miejsca kultu religijnego. Tam na górze Zaśpit w Trzcianie znajduje się Puszcza św. Jana, wśród niej wznosi się neogotycki kościółek, obok tzw. dom pustelnika, a poniżej jest grota z cudownym źródełkiem, z którego czerpią wodę pielgrzymi wierząc w jej uzdrawiającą moc, gdyż znane są liczne przypadki uzdrowień za przyczyną Jana z Dukli.

     Pustelnia założona została w 1769 roku, już po beatyfikacji bł. Jana,w miejscu gdzie ponad 500 lat temu przebywał pustelnik. Atmosfera wyciszenia sprzyjała pobożnej zadumie.

We wnętrzu kościółka modliliśmy się wspólnie słowami:


"Święty Janie z Dukli, Patronie nasz,

Twojej się opiece w szczególniejszy sposób polecamy

i prosimy, abyś nas swoim wstawiennictwem

przed Bogiem wspierał we wszystkich potrzebach naszych.

Wyjednaj nam łaskę wiernego naśladowania cnót Twoich

wiary, nadziei i miłości.

Spraw to nasz Patronie,

abyśmy Bogu dochowali wierności

pośród wszelkich niebezpieczeństw tego życia

i zasłużyli sobie na łaskę szczęśliwej śmierci. Amen."


Mieszkańcy Domu wędrowali z trudem, w upale i zmęczeniu pokonując wzniesienie. Orzeźwieni wodą zaczerpniętą               z cudownego źródełka znaleźli dość siły aby przemierzyć drogę krzyżową z kapliczkami usytuowanymi wzdłuż stromej        i krętej, leśnej ścieżki zawiłej i trudnej jak nierzadko nasze życiowe drogi. Radośni, napełnieni duchową siłą wróciliśmy, aby podzielić się tym przeżyciem, a także uzdrawiającą wodą z współmieszkańcami, którzy z różnych przyczyn pozostali w Domu.

« powrót