Przejdź do treści
Znajdujesz się: Strona główna
imieniny: Wiktora i Cezarego
25 lutego 2024
Czcionka duża - powiększenie  Czcionka średnia - powiększenie  Czcionka standardowa  Widok standardowy  Widok dla słabowidzących 

Strona główna - artykuł archiwalny

Trup ściele się gęsto, czyli jak nasi mieszkańcy statystowali na planie serialu „ 1920. Biało – czerwone”. - miniatura

Trup ściele się gęsto, czyli jak nasi mieszkańcy statystowali na planie serialu „ 1920. Biało – czerwone”.

21.09.2010

            Słońce nie zdążyło jeszcze pojawić się na niebie a 10 - cio osobowa grupa naszych mieszkańców już szykowała się do drogi na plan filmowy serialu „1920. Biało – czerwone” w sanockim Parku Etnograficznym, gdzie ekipa filmowa Telewizji Polskiej 17 września kręciła zdjęcia do serialu.


              Zaspana grupa „wybrańców” nie odczuła trudów podróży w piątkowy rześki poranek, gdy wszyscy z małą dozą obawy przed czekającą ich przygodą, pojawili się punktualnie na terenie Skansenu w Sanoku. Jeszcze chwila na poranną kawę i szybkie zgłoszenie przyjazdu naszej grupy asystentowi planu.

 

I zaczęło się: przydział ról, profesjonalna charakteryzacja, skomplikowane zakładanie kostiumów i to w nie byle jakim towarzystwie aktorów młodego pokolenia: Jakuba Wesołowskiego, Wojciecha Zielińskiego, Tomasza Borkowskiego, Karoliny Chapko i wreszcie przejazd na plan zdjęciowy. A tam zupełnie inny świat: wieś polska z 1920 roku, pułk polskich ułanów, pędząca kawaleria konna i grupa pozostałych statystów grających mieszkańców wioski. Wypadki toczyły się szybko. Naszym dzielnym aktorom nie trzeba było dwa razy powtarzać, dzięki doświadczeniu z poprzednich występów przed kamerą, fantastycznie odnaleźli się w serialowym świecie. Sceny były kręcone do późnych godzin popołudniowych - a to koń urwał się z uwięzi, a to gęś uciekła w złą stronę. Z czasem zmęczenie dawało o sobie znać. Jednak świadomość przebywania wśród innych ludzi, którzy pełni radości i uśmiechu współpracowali z naszymi mieszkańcami, dając im odczuć jak bardzo są ważni i potrzebni powodowało, że nawet opady deszczu nie zdołały zepsuć wyśmienitych nastrojów całej naszej grupy. Nasz profesjonalizm zauważył również reżyser, który obsadzał naszych mieszkańców w rolach wieśniaków, rannych żołnierzy, a nawet grabarzy i trupów, a wszystko (co ważne) nie za darmo.

 

            Ten ciężki dzień zdjęciowy zakończył się już o zmroku, gdy mieszkańcy pełni wrażeń powrócili do Domu. Nie było jednak mowy o śnie, wszyscy przekrzykiwali siebie nawzajem opowiadając, jakiego aktora widzieli, ile razy dublowali swoją scenę i oczywiście, kto z nich zagrał najlepiej. Przygoda naszego Domu ze sztuką filmową trwa w najlepsze i sądząc z wypowiedzi jego mieszkańców, oby trwała jak najdłużej.

 

        „1920. Biało – czerwone”13- odcinkowy historyczno - przygodowy serial w reżyserii Macieja Migasa będzie można oglądać wiosną przyszłego roku w TVP 1. W rolach głównych występują: Jakub Wesołowski, Wojciech Zieliński, Tomasz Borkowski w obsadzie także m.in. Mirosław Baka, Piotr Gąsowski, Lesław Żurek, Karolina Chapko, Danuta Stenka i Krzysztof Globisz. Pilotażowy odcinek serialu Telewizja Polska pokaże 11 listopada b.r.« powrót