Przejdź do treści
Znajdujesz się: Strona główna
imieniny: Romany i Damiana
23 lutego 2024
Czcionka duża - powiększenie  Czcionka średnia - powiększenie  Czcionka standardowa  Widok standardowy  Widok dla słabowidzących 

Strona główna - artykuł archiwalny

Utalentowany reżyser w Foluszu - miniatura

Utalentowany reżyser w Foluszu

23.06.2010
             Kontynuując idee, spotkań z ciekawymi i znanymi ludźmi mieszkańcy Domu Pomocy Społecznej w Foluszu mięli okazję poznać reżysera, scenarzystę, absolwenta Wydziału Radia i Telewizji na Uniwersytecie Śląskim im. Krzysztofa Kieślowskiego, Pana Marcina Maziarzewskiego.
W ramach tego projektu w 2009 roku mieszkańcy spotkali się z Tomaszem Nowotarskim, podróżnikiem, który opłynął Ziemię żaglowcem, oraz z księdzem Kardynałem Franciszkiem Macharskim w Krakowie.
 

             Do Domu Pomocy Społecznej w Foluszu Pan Marcin przybył na zaproszenie Dyrektora Rafała Gużkowskiego.

Podczas spotkania z mieszkańcami reżyser zaprezentował swój dyplomowy film „Brzydkie słowa”, opowieść o człowieku zmagającym się z własnymi ograniczeniami w budowaniu relacji społecznych . Głównym bohaterem jest Piotr, realizator dźwięku, cierpiący na zespół Tourette’a – rzadką chorobę objawiającą się m.in. mimowolnym wykrzykiwaniem przekleństw i wyzwisk.

             Mieszkańcy z wielkim zaciekawieniem śledzili losy głównego bohatera utożsamiając jego chorobę o podłożu neurologicznym z własną niepełnosprawnością. Projekcja została nagrodzona gromkimi brawami, a wrażenia po jego obejrzeniu były bardzo pozytywne - „ To bardzo dobrze zrobiony film, bardzo mi się podobał aktor, który znakomicie odegrał swoją rolę” mówi Pani Jadwiga.

           Po zakończonej projekcji odbyło się spotkanie mieszkańców z Panem Marcinem Maziarzewskim, podczas którego podopieczni Domu poznali kulisy powstawania filmu,    a także podzielili się własnymi doświadczeniami aktorskimi z planu filmu „Nikifor – moje drugie imię”.

             Reżyser dziękując za życzliwość, której doświadczył w Foluszu powiedział     „ ... jestem pod ogromnym wrażeniem prowadzonej w ośrodku terapii”.

Film powstał pod opieką prof. Jerzego Stuhra, nagrodzony został m.in. "Złotą Kijanką" za zdjęcia na Festiwalu Plus Camerimage 2009 oraz Złotą KANewkę na XI Festiwalu Kina Amatorskiego i Niezależnego KAN 2010. W rolach głównych występują: Grzegorz Mielczarek (Piotr), Magdalena Kumorek (Kasia).

 « powrót