Przejdź do treści
Znajdujesz się: Strona główna
imieniny: Zbigniewa i Grażyny
01 kwietnia 2023
Czcionka duża - powiększenie  Czcionka średnia - powiększenie  Czcionka standardowa  Widok standardowy  Widok dla słabowidzących 

Strona główna - artykuł archiwalny

Opolskie Lamy 2010 - miniatura

13.05.2010

        Film "Nikifor - moje drugie imię" - otrzymał Grand Prix Filmów Amatorskich na VIII Festiwalu Filmowym Opolskie Lamy 2010.


      W tegorocznym konkursie spośród dwustu nadesłanych filmów wybrano dziewięć do konkursu głównego. Najlepszym okazał się nasz film "Nikifor - moje drugie imię".

 

      To dobrze zrobiony i ciekawy film z niesamowitymi aktorami - mówił Jacob Damas z Danii, reżyser i członek międzynarodowego jury.

 

       Przypomnijmy, że aktorami grającymi w tym filmie są mieszkańcy Domu Pomocy Społecznej w Foluszu. Fabuła opowiada o czasach, gdy ta instytucja była sanatorium gruźliczym, a jednym z jej gości był niedoceniony za życia wybitny polski prymitywista Nikifor. Jak podkreślano podczas gali wręczenia nagród, film emitowany na różnych festiwalach i obecny w mediach ma za zadanie przełamywać stereotyp postrzegania osób z chorobami psychicznymi.


Na sukces tego filmu pracowało wiele niepełnosprawnych osób z naszego ośrodka. Pokazaliśmy, że ludzie chorzy mogą mieć ogromne talenty, które, niestety, nie zawsze dostrzegamy. W naszej pracy mieliśmy dwa cele: po pierwsze, zaprezentować Nikifora jako człowieka wymagającego opieki a po drugie, pokazać mieszkańców naszej placówki i ich aktywność społeczną – skomentował odbierając nagrodę Dyrektor Domu Rafał Gużkowski.

 

 

Film "Nikifor - moje drugie imię" był częścią projektu "Wspieram" realizowanego przez DPS w Foluszu w ramach dofinansowania z MP i PS w Warszawie.

 « powrót