Przejdź do treści
Znajdujesz się: Strona główna
imieniny: Zbigniewa i Grażyny
01 kwietnia 2023
Czcionka duża - powiększenie  Czcionka średnia - powiększenie  Czcionka standardowa  Widok standardowy  Widok dla słabowidzących 

Strona główna - artykuł archiwalny

Dyrektor Domu Rafał Gużkowski odznaczony przez Prezydenta RP - miniatura

Dyrektor Domu Rafał Gużkowski odznaczony przez Prezydenta RP

24.11.2009
          Z okazji Dnia Pracownika Socjalnego, Prezydent Rzeczypospolitej Polskiej Lech Kaczyński odznaczył Dyrektora Domu Domu Pomocy Społecznej w Foluszu  Rafała Gużkowskiego Złotym Krzyżem Zasługi.
 

      Uroczystość odbyła się 20 listopada 2009r. w Pałacu Prezydenckim w Warszawie. Odznaczenie, w imieniu Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej, wręczył Sekretarz Stanu w kancelarii Prezydenta RP Pan Minister Paweł Wypych. W spotkaniu wzięli udział pracownicy pomocy społecznej z całej Polski.

       Krzyż Zasługi nadawany jest osobom, które położyły zasługi dla państwa lub obywateli spełniając czyny przekraczające zakres ich zwykłych obowiązków, a przynoszące znaczną korzyść państwu lub obywatelom, ofiarną działalność publiczną, ofiarne niesienie pomocy oraz działalność charytatywną.

        Rafał Gużkowski pracuje w Domu Pomocy Społecznej w Foluszu od 2007, ponadto jest członkiem Krajowej Konsultacyjnej Rady do Spraw Osób Niepełnosprawnych przy Ministerstwie Pracy i Polityki Społecznej. W latach 2003-2007 był członkiem a następnie Sekretarzem Wojewódzkiej Społecznej Rady ds. Osób Niepełnosprawnych przy Marszałku Województwa Podkarpackiego. W 2005r. był nominowany przez Podkarpacką Radę do spraw Osób Niepełnosprawnych do nagrody Podkarpacki Order Wdzięczności, za cykl artykułów o problematyce społecznej. Pomysłodawca i organizator zawodów sportowych i przeglądów artystycznych dla osób niepełnosprawnych.


        W liście wystosowanym do zebranych Prezydent złożył pracownikom wyrazy szacunku oraz życzenia spełnienia w ich trudnej, odpowiedzialnej i potrzebnej pracy, wielu sukcesów zawodowych, niesłabnących sił ciała i ducha oraz wszelkiej pomyślności osobistej.

Codziennie stykają się Państwo z ludzkimi dramatami, z biedą, bezrobociem, kalectwem i chorobami, różnorakimi patologiami społecznymi, dysfunkcjami życia rodzinnego oraz, co najgorsze, poczuciem opuszczenia i braku nadziei u tych, do których nikt inny nie wyciąga pomocnej dłoni. Taki rodziny i osoby samotne były zawsze. Problemu tego nie zdołały definitywnie rozwiązać żadne eksperymenty społeczno – ustrojowe, z komunizmem na czele. Również obecna rzeczywistość polska sprawia, że pracownicy socjalni otaczają swoją opieką po kilkadziesiąt, a nawet sto i więcej rodzin” napisał w liście Prezydent RP Lech Kaczyński.« powrót