Przejdź do treści
Znajdujesz się: Strona główna
imieniny: Eufemii i Klaudii
20 marca 2023
Czcionka duża - powiększenie  Czcionka średnia - powiększenie  Czcionka standardowa  Widok standardowy  Widok dla słabowidzących 

Strona główna - artykuł archiwalny

Lekcja historii

 

             W ubiegłym tygodniu grupa naszych mieszkańców pojechała do kina na projekcję filmu "Popiełuszko. Wolność jest w nas".

 

                 Film opowiada o życiu i śmierci księdza Jerzego Popiełuszki, jest to opowieść o człowieku,  który ze skromnego chłopaka z podlaskiej wsi,  stał się duchowym przewodnikiem narodu oraz symbolem  odwagi w walce o wolność i prawdę.

Film przedstawia życie księdza Jerzego od lat dzieciństwa na polskiej prowincji, poprzez okres kształtowania się jego powołania w wojsku, a nastepnie pokazuje proces rodzenia się jego legendy w czasie ciężkiej próby stanu wojennego. Ten film to ciekawy obraz tamtych czasów z wiernie odtworzonymi realiami lat  '80. 

 

Film cieszył się dużym zainteresowaniem naszych mieszkańców.

 

                  "Film był bardzo pouczający, pokazał jak ludzie walczyli o wolność i cierpieli za wiarę w latach osiemdziesiatych. Przykładem jest ksiądz Jerzy Popiełuszko, który chciał dobrem zwyciężyć zło, i za to w nieludzkich cierpieniach zginął", mówi Pani Jadwiga.

 

                  "Myślę, że ten film oddaje w zupełności  "ducha" tamtych lat. Pokazane relacje między robotnikami gdańskiej stoczni a ówczesną władzą są prawdziwe. Główny bohater z prawdziwą charyzmą "walczy ze złem, a nie z ofiarami zła", dodaje Pan Wojciech.

 « powrót