Przejdź do treści
Znajdujesz się: Strona główna
imieniny: Eufemii i Klaudii
20 marca 2023
Czcionka duża - powiększenie  Czcionka średnia - powiększenie  Czcionka standardowa  Widok standardowy  Widok dla słabowidzących 

Strona główna - artykuł archiwalny

Boże Ciało w Foluszu - miniatura

Boże Ciało w Foluszu

 

Inicjatorką ustanowienia święta Bożego Ciała była św. Julianna z Cornillon (1192-1258). Kiedy była przeoryszą klasztoru augustianek w Mont Cornillon w pobliżu Liege, w roku 1245 została zaszczycona objawieniami, w których Chrystus żądał ustanowienia osobnego święta ku czci Najświętszej Eucharystii. Po raz pierwszy z procesją Bożego Ciała na terenie Polski spotykamy się już w XIV wieku w Płocku i we Wrocławiu.
      

       15 czerwca br. w dniu Bożego Ciała, przed wejściem do Domu Pomocy Społecznej w Foluszu powstał pierwszy Ołtarz na którym ks. Robert Imbierowicz odprawił Mszę św. Licznie zgromadzeni mieszkańcy i pracownicy Domu oraz mieszkańcy wsi Folusz wyruszyli w procesji. Monstrancja niesiona na początku procesji przez kapłana, ministranci , dzieci sypiące kwiaty i tłum wiernych przeszła główną drogą Folusza do pozostałych trzech Ołtarzy. Jak corocznie uroczystość ta była ogromnym duchowym przeżyciem dla mieszkańców, pracowników oraz wiernych parafii Folusz.

« powrót