Przejdź do treści
Znajdujesz się: Strona główna
imieniny: Benedykta i Lubomira
21 marca 2023
Czcionka duża - powiększenie  Czcionka średnia - powiększenie  Czcionka standardowa  Widok standardowy  Widok dla słabowidzących 

Strona główna - artykuł archiwalny

Zielone wzgórza nad Soliną - miniatura

Zielone wzgórza nad Soliną

 

W przypadający na 27 września Światowy Dzień Turystyki mieszkańcy Domu wraz z opiekunami wyruszyli na wycieczkę autokarową do Soliny przez Sanok i Zagórz. Słoneczna jesienna aura sprzyjała podróżom, toteż wszyscy ochoczo wczesnym rankiem ruszyliśmy ku przygodzie.


 

Pierwszym miejscem, które mieliśmy okazję zwiedzić był Skansen w Sanoku, na którego terenie znajduje się ponad sto obiektów budownictwa drewnianego z okresu od XVII do XX wieku, a wśród nich budynki mieszkalne, gospodarcze, obiekty sakralne, budynki użytyczności publicznej. Moglismy zatem zobaczyć jak żyli ówcześni ludzie, jak wyglądały meble i przedmioty codziennego użytku, poznać ich kulturę i obyczaje. Wiele eksponatów pochodziło z okolic naszego Domu np. z pobliskiego Dębowca.

Kolejnym punktem wycieczki był Zagórz, gdzie znajduje się wykonana przez bieszczadzkich artystów Droga Krzyżowa Nowego Życia, której stacje wykonane są z różnych materiałów, od rzeźb drewnianych po metaloplastykę, i prezentują różne trendy artystyczne występujące na południowowschodnich terenach Polski. Ta niezwykła Droga Krzyżowa prowadzi do ruin Klasztoru Karmelitów Bosych na górze Marymont, które również mieliśmy okazję zobaczyć.

Ostatnią atrakcją wyjazdu był spacer po zaporze wodnej w Solinie, podczas którego podziwialiśmy roztaczjącą się przed nami piękną panoramę. Był także czas na drobne zakupy na pobliskich kramach.

Z tej wyprawy w bieszczadzkie strony mieszkańcy Domu przywieźli, oprócz zakupionych pamiątek, wiele wspaniałych wspomnień.
« powrót