Przejdź do treści
Znajdujesz się: Strona główna
imieniny: Benedykta i Lubomira
21 marca 2023
Czcionka duża - powiększenie  Czcionka średnia - powiększenie  Czcionka standardowa  Widok standardowy  Widok dla słabowidzących 

Strona główna - artykuł archiwalny

1050-lecie Chrztu Polski - miniatura

1050-lecie Chrztu Polski

 

Prof. dr hab. Michał Parczewski  -archeolog specjalizujący się w okresie średniowiecza, początkach kultury słowiańskiej w Polsce i wczesnośredniowiecznym osadnictwie w Karpatach. Pracował w Zakładzie Archeologii Średniowiecza i Czasów Nowożytnych Instytutu Archeologii Uniwersytetu Jagiellońskiego w Krakowie. Obecnie Kierownik Zakładu Archeologii Średniowiecza Instytutu Archeologii Uniwersytetu Rzeszowskiego.

 


W dniu 5 kwietnia br., grupa mieszkańców brała udział w Spotkaniu Muzealnym z prof. dr. hab. Michałem Parczewskim z okazji 1050-lecia Chrztu Polski pt." Pierwsi chrześcijanie na północ od Karpat i Sudetów", które odbyło się w Muzeum Podkarpackim w Krośnie.

Prof. dr hab. Michał Parczewski w czasie wykładu przedstawił intrygującą hipotezę, że śladów najstarszych wyznawców Chrystusa na terenach Polski trzeba poszukać zdecydowanie wcześniej?

Informacja ta bardzo zaskoczyła uczestników naszej wycieczki. Podczas powrotu do Domu trwała na ten temat ożywiona dyskusja.

Wyjazdowi towarzyszył również spacer po ryneczku w Dukli oraz pobyt w pizzerni, gdzie każdy mógł " spałaszować" wybraną przez siebie pizzę. Uczestnicy wyjazdu stwierdzili po powrocie: "fajnie jest spędzić popołudnie i wieczór poza DPS ".

 

Zapraszamy do fotorelacji.« powrót