Przejdź do treści
Znajdujesz się: Strona główna
imieniny: Eufemii i Klaudii
20 marca 2023
Czcionka duża - powiększenie  Czcionka średnia - powiększenie  Czcionka standardowa  Widok standardowy  Widok dla słabowidzących 

Strona główna - artykuł archiwalny

Zabawa Andrzejkowa - miniatura

Zabawa Andrzejkowa

 

Andrzejki są wspaniałą okazją do dobrej zabawy, źródłem szacunku dla tradycji i obrzędów ludowych. Wróżby pobudzają wyobraźnię, pozwalają oderwać się od rzeczywistości, a także przenieść w świat marzeń i fantazji.

 


W dniu 19 listopada 2015r. w Domu Pomocy Społecznej Gorlicach przy ul. Michalusa 14, odbyła się „Zabawa Andrzejkowa”. Nasi mieszkańcy także brali w niej udział.

 

Cały wieczór był pełen atrakcji oraz przebiegał w miłej i ciepłej atmosferze.

 

Głównym wydarzeniem wieczoru był konkurs na najlepszy „Kociołek Czarownicy”. Uczestnicy degustowali przygotowane potrawy między innymi; bigos, nadziewane pierożki, sałatki, przecierane soczki, "straszne" przysmaki – piekielne nadziewane papryki, miotły czarownicy, łapki, paluszki, jabłka - duszki.  Nasz Dom przygotował wyborny kociołek – „ gulasz diablicy”. Stół z przygotowanymi potrawami był efektownie udekorowany, świece i elegancka lampa dzięki wytwarzanej mgiełce dodawały tajemniczości i atrakcyjności, zachęcając uczestników do degustacji.

 

Miłym akcentem spotkania był występ artystyczny, wykonany przez utalentowaną młodzież Gorlickiego Centrum Kultury. Zabawę uświetniły również przeboje disco polo i muzyki współczesnej oraz wielobarwne efekty świetlne. Mieszkańcy wraz ze swoimi opiekunami tańczyli i bawili się wspólnie przy dźwiękach skocznej muzyki. Było bardzo miło i przyjemnie, wszyscy bawili się świetnie.

 

Mieszkańcy spędzili miło czas w atmosferze andrzejkowych wróżb; lanie wosku i odgadywanie kształtów jego cieni. Każdy mógł poznać swoją przyszłość. Zabawy, radości oraz śmiechu było wiele.

 

Całość spotkania umilił przepyszny poczęstunek przygotowany przez organizatorów.

Wszyscy mieszkańcy zadowoleni wrócili do Domu pełni wiary, że spełni im się to, co wywróżyli sobie tego magicznego wieczoru.

DPS w Foluszu tak prezentował swoje danie;

 

W Domu Pomocy Społecznej w Foluszu zaproszenie od Państwa otrzymano, zaraz diablicę- czarownicę do przygotowania jadła powołano.

Zamieszła w kotle i strawę stworzyła , gulasz diablicy dla Was przyrządziła.

Prosiaczek różowiutki w kostkę pokroiła, mnóstwem wonnych przypraw zaraz przyprawiła.

Szczypata ostrej papryczki, pieprzu, soli i gotowała się się razem z groszkiem, kukurydzą w wywarze dowoli.

Czarcich sztuczek użyła, wszystko wymieszała i czerwoną papryką kolor im nadała.

Dziękujemy serdecznie za to zaproszenie , niech trafi w wasze gusta kociołek diablicy zasmakujcie gulaszu, bo taki gotują w naszej okolicy.Organizatorom dziękujemy za mile spędzony wieczór.« powrót