Przejdź do treści
Znajdujesz się: Strona główna
imieniny: Eufemii i Klaudii
20 marca 2023
Czcionka duża - powiększenie  Czcionka średnia - powiększenie  Czcionka standardowa  Widok standardowy  Widok dla słabowidzących 

Strona główna - artykuł archiwalny

"Z energią zmieńmy źródła", czyli jak rehabilitacja społeczna pobudza reintegrację osób niepełnosprawnych. - miniatura

"Z energią zmieńmy źródła", czyli jak rehabilitacja społeczna pobudza reintegrację osób niepełnosprawnych.

 

 

Międzynarodowy Dzień Matki Ziemi ( International Mother Earth Day) – święto obchodzone corocznie 22 kwietnia, ustanowione przez Zgromadzenie Ogólne ONZ w 2009 roku rezolucją z inicjatywy Boliwiii, ogłoszone światu przez jej prezydenta Evo Moralesa Ayma.

Rezolucja Zgromadzenia Ogólnego ONZ uznała, że "Ziemia i jej ekosystemy są naszym domem",
i że ustanowienie Dnia jest "niezbędne w celu promowania harmonii z naturą i Ziemią". Termin "Matka Ziemia" został użyty, ponieważ "odzwierciedla współzależność, która istnieje między ludźmi a innymi żywymi gatunkami wspólnie zamieszkującymi na planecie". Na całym świecie organizowane sa spotkania, sympozja, konferencje, wystawy, festyny, konkursy poświęcone działaniom ekologicznym, krzewieniu kultury ekologicznej oraz mające na celu uświadomienie zagrożeń związanych z zanieczyszczeniem środowiska.


 

Z tej okazji 22 kwietnia 2015 roku odbył się w DPS Folusz Piknik pn. ,,Ziemia w twoich rękach" Organizatorzy rozpoczęli ten dzień, meczem piłki siatkowej drużyn koedukacyjnych, (kobiety, mężczyźni, mieszkańcy, pracownicy) "Tytani" kontra "Giganci" na boisku sportowym Domu. Po uroczystym ogłoszeniu wyników, wręczeniu drobnych upominków zawodnikom odbyło się wspólne grilowanie pod wiatą, mini konkurs piosenki biesiadnej i utworów prozą, a także spacery po lesie i ścieżkach zdrowia oraz fitness.

 

Impreza była otwarta dla wszystkich mieszkańców Domu, więc zabrali dobry humor i wszyscy ruszyli za bramę Domu pod egidą, terapeutów, instruktorów, pracowników socjalnych i opiekunów. Świetnej imprezie (w ramach działań rehabilitacji społecznej zgodnej z Rozporządzeniem Ministra Pracy i Polityki Społecznej, z dnia 14 stycznia 2014r., w sprawie zajęć rehabilitacji społecznej w dps dla osób z zaburzeniami psychicznymi, oraz ustaleń Rady Mieszkańców) towarzyszyła piękna słoneczna pogoda. Mieszkanki p. Alicja i p. Jadwiga przygotowały wspaniałe rozprawki na temat " Czy zawsze bez wysiłku potrawisz odnaleźć radość?", bo właśnie ta radość towarzyszyła uczestnikom Pikniku. Przy pysznych szaszłykach, kiełbaskach i pieczonych ziemniakach, śpiewach ptaków i na ścieżkach leśnych podziwiano "Matkę Naturę" w promieniach kwietniowego słońca i muskającego twarze wietrzyku.Zapraszamy do fotorelacji.« powrót