Przejdź do treści
Znajdujesz się: Strona główna
imieniny: Grzegorza i Aleksandra
24 kwietnia 2024
Czcionka duża - powiększenie  Czcionka średnia - powiększenie  Czcionka standardowa  Widok standardowy  Widok dla słabowidzących 

Strona główna - artykuł archiwalny

,,Bóg sie rodzi...", przy wigilijnym stole. - miniatura

,,Bóg sie rodzi...", przy wigilijnym stole.

 

Zgodnie z tradycją w Polsce, wieczerza wigilijna rozpoczyna się wraz z „pierwszą gwiazdką na niebie”. Jest to symboliczne nawiązanie do Gwiazdy Betlejemskiej zwiastującej narodziny Jezusa, którą według Biblii na wschodniej stronie nieba ujrzeli Trzej Królowie. Wieczerzę, jak każe obyczaj, postną, rozpoczyna się modlitwą i czytaniem fragmentu Ewangelii Mateusza lub Ewangelii Łukasza w części dotyczącej narodzin Jezusa.

Wigilia świąt Bożego Narodzenia obfituje w przesądy rzekomo posiadające niezwykłą moc, zazwyczaj mające swój początek w dawnych, lokalnych pogańskich wierzeniach. Jeszcze w XIX wieku wierzono, że podczas wieczerzy wigilijnej ujrzeć można osobę zmarłą w bieżącym roku – byleby tylko wyjść do sieni i spojrzeć do izby przez dziurkę od klucza, a ujrzy się ją siedzącą wespół z innymi. Do niedawna wierzono, że na wieczerzy wigilijnej pojawiają się dusze zmarłych. Dla takiego „przybysza z zaświatów” zostawiano nawet wolne miejsce przy stole – zwyczaj ten przypuszczalnie przetrwał do dzisiaj jako wolne miejsce pozostawione dla niespodziewanego przybysza. Przesądnie wierzono też, że nieposzanowanie świętego wieczoru może wywołać różne nieszczęścia. Do dzisiaj przestrzega się, aby w czas Wigilii nie kłócić się i okazywać sobie wzajemnie życzliwość. Przetrwał przesąd, że jeśli w wigilijny poranek pierwszym gościem w domu będzie młody chłopiec, przyniesie to szczęśliwy rok.


                                                                                                                Źródło tekstu: Wikipedia

 

 


Wigilia w Domu Pomocy Społecznej w Foluszu jest najbardziej uroczystym i najbardziej wzruszającym dniem w roku. Wszyscy mieszkańcy z niecierpliwością czekają na ten szczególny dzień, sprzątają w swoich pokojach, przystrajają choinki i przygotowują stroiki, wielu dba aby na wigilii dobrze wyglądać i starannie przygotowuje swoją świąteczną garderobę.

 

Przy Wigilijnym stole z mieszkańcami Domu spotkali się: Dyrekcja, Kierownicy i pracownicy Domu. Po modlitwie, której przewodniczył ks. Robert Imbierowicz – kapelan DPS w Foluszu i Ewangelii przeczytanej przez ks. Franciszka Motykę, zgodnie ze zwyczajem przyszedł czas łamanie się opłatkiem i składanie życzeń. Wszyscy życzyli sobie przede wszystkim zdrowia i błogosławieństwa Bożego, zwykłego ludzkiego szczęścia i życzliwości bliskich osób. Na kolacji wigilijnej nie zabrakło tradycyjnych potraw i wspólnego kolędowania.

 

                                                                                       Tekst: P.S.« powrót