Przejdź do treści
Znajdujesz się: Strona główna
imieniny: Benedykta i Lubomira
21 marca 2023
Czcionka duża - powiększenie  Czcionka średnia - powiększenie  Czcionka standardowa  Widok standardowy  Widok dla słabowidzących 

Strona główna - artykuł archiwalny

Andrzejkowe wróżby - miniatura

Andrzejkowe wróżby

 

Miesiąc listopad to czas magiczny, w którym pomimo obumierania przyrody, ludzie dzięki wróżbom andrzejkowym próbują zasiać ziarenko miłości, które być może wykiełkuje w przyszłości.

 


 

Andrzejki to magiczny czas wróżb odprawianych w wigilię świętego Andrzeja, jest to również ostatnia okazja do zabawy przed okresem Adwentu. Niegdyś wierzono, że duchy przodków wracają na ziemię, aby ujawnić tajemnice. Tradycyjnie z dniem tym wiążą się różnego rodzaju wróżby, do których niegdyś przykładano dużą wagę, dotyczyły one głównie tematyki miłosnej. Współcześnie mają one jedynie charakter zabawy.

 

Mieszkańcy Domu Pomocy Społecznej w Foluszu, także mieli okazję wziąć udział w zabawie andrzejkowej. Największym powodzeniem cieszyło się wróżenie z kart oraz przekłuwanie czerwonych serc szpileczkami. Wróżki Kasia i Asia miały pełne ręce roboty. Chętnych do poznania swojej „przyszłości”, miłości, zmian w sprawach sercowych było wielu, a radości z przepowiedni cała sala. Wróżenie przeplatane tańcami, zabawą i przekąskami pozwoliło wielu mieszkańcom wrócić do lat dziecinnych zapomnieć się na chwilę, pomarzyć o przyszłości.

 « powrót