Przejdź do treści
Znajdujesz się: Strona główna
imieniny: Eufemii i Klaudii
20 marca 2023
Czcionka duża - powiększenie  Czcionka średnia - powiększenie  Czcionka standardowa  Widok standardowy  Widok dla słabowidzących 

Strona główna - artykuł archiwalny

VI medzinárodné stretnutie pri l'udovej piesni ,,Spievajme na l'udovú nôtu". - miniatura

VI medzinárodné stretnutie pri l'udovej piesni ,,Spievajme na l'udovú nôtu".

 

Grupa ,,Foluszoki" wystąpiła na VI Międzynarodowym Spotkaniu przy Ludowej Pieśni ,,Śpiewajmy na ludowa nutę", którego organizatorem jest Dom Pomocy Społecznej w Plavecke Podhradie, niedaleko Bratysławy, stolicy Słowacji.

 


  

To już piąty wyjazd do naszych południowych sąsiadów na zaproszenie gospodarzy.Tegoroczna impreza odbyła się 16 października w Domu Kultury w Solośnicy. Wzięło w niej udział 14 zespołów z placówek dla osób niepełnosprawnych ze Słowacji, Czech i Polski.

   Każdy zespół zaprezentował swoje regionalne utwory, zaś ,,Foluszoki" oprócz polskiej rzeszowianki i lipki, wykonali rownież Barkę – pieśń najbardziej kojażoną z papieżem Janem Pawłem II. Podczas oficjanego powitania naszej delegacji, dyrektor DSS Plavecke Podhradie P. Jozef Sadovsky nadmienił,że właśnie w tym dniu przypada rocznica wyboru Karola Wojtyły na papieża. Barka w wykonaniu naszych mieszkańców została nagrodzona gromkimi brawami, a cała widownia śpiewała również w swoim języku, gdyż pieśń ta znana jest także na Słowacji.

    Po prezentacjach odbyła sie zabawa taneczna przy muzyce zespołu ,,Kabrnaci" z domu pomocy z Tloskova w Czechach, jednego z uczestników przeglądu.

    Jak co roku mieszkańcy naszego Domu bardzo miło wspominają pobyt i gościnność gospodarzy, z którymi zdążyli się zaprzyjaźnić. Serdeczne przyjęcie i miła atmosfera w DSS Plavecke Podhradie na długo pozostają w pamięci.


Składamy serdeczne podziękowania P. Krystynie Ochał – Sklep Odzieżowo-Obuwniczy w Dębowcu, oraz P. Grażynie i Andrzejowi Więcek - ,,GAWEKS"- Sklep Spożywczo-Przemysłowy w Foluszu, za ufundowanie słodkich upominków dla naszych słowackich przyjaciół.

 

                                                                                    tekst: P.S.  Zdj. DPS Folusz« powrót