Przejdź do treści
Znajdujesz się: Pozostałe treści
imieniny: Michała i Michaliny
29 września 2023
Czcionka duża - powiększenie  Czcionka średnia - powiększenie  Czcionka standardowa  Widok standardowy  Widok dla słabowidzących 

Pozostałe treści - artykuł archiwalny

Projekt WSPIERAM       Dom Pomocy Społecznej w Foluszu realizuje Projekt "WSPIERAM", który jest  współfinansowany przez Ministerstwo Pracy i Polityki Społecznej.
Projekt jest działaniem z zakresu funkcjonowania i rozwoju sieci oparcia dla osób z zaburzeniami psychicznymi.
      
      Głównym celem przedsięwzięcia jest aktywizacja mieszkańców, ich integracja ze środowiskiem lokalnym, oraz przełamanie stereotypów dotyczących postrzegania osób z chorobą psychiczną. Cel ten zamierzamy osiągnąć poprzez zaangażowanie pensjonariuszy w tworzenie i realizację, a później także promocję filmu "Nikifor - Moje drugię imię".
Tematyka filmu nie jest przypadkowa. Nikifor Krynicki uznany dziś na całym świecie za jednego z najwybitniejszych prymitywistów, poprzez długi czas uważany był za upośledzonego psychicznie kalekę. Życie w samotności i nędzy doprowadziło go do choroby, w wyniku której zmarł. Ostatnie miesiące życia spędził w Sanatorium Gruźliczym w Foluszu gdzie powstało wiele jego prac.
       
      Historia Nikifora pokazuje, że stereotypy i uprzedzenia dotyczące ludzi, którzy z różnych powodów w swoim funkcjonowaniu odbiegają od reszty społeczeństwa mogą być i zazwyczaj są krzywdzące, bowiem nierzadko, są to osoby obdarzone dużą wrażliwością, talentem.

Biorą udział w spotkaniach z zaproszonymi gośćmi, współorganizują i uczestniczą w spotkaniach integracyjnych,  przedsięwzięciach okolicznościowych oraz w innych formach terapii. Wystarczy wspomnieć o działającym w DPS kabarecie, kąciku literacim, kółku szachowym, czy zakończonym niedawno kursie tańca.

 

     Zwracamy się do Państwa z prośbą o wypełnienie krótkiej ankiety . Jej wypełnienie będzie miało kluczowe znaczenie dla powodzenia Naszego Projektu.
 
 
 
 
 « powrót